Ahilik haftasına sesiz kutlama15 Eylül 2020, Salı

Çelenk bırakıldı

Ahilik haftası kutlamaları kapsamında ilk olarak Sakarya Valiliği kampüsü içerisinde bulunan Atatürk anıtına SESOB Başkanı Hasan Alişan tarafından çelenk bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından yılın çırağı seçilen Ömer Arslanoğlu, yılın kalfası seçilen Fatih Karslı’ya plaketleri verildi.

 

Yılın çırağı ve kalfası

Yılın esnafı seçilen Mustafa Arık (Bıçakcı Baba) içinde şed kuşatma merasimi düzelendi. Yılın esnafı olan Arık’a, Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağöz tarafından plaketi verilerek  sed kuşatıldı. 

 

Ahiliğin önemi

Vali Çetin Oktay Kaldırım’ı ziyaret eden heyet daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yi de ziyaret etti.Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yılın ahisi bıçak ustası Mustafa Arık’ı makamında ağırladı. Ziyarete SESOB Başkanı Hasan Alişan ile beraber yılın çırağı seçilen Ömer Arslanoğlu ve yılan kalfası seçilen Fatih Karslı’da katıldı.

 Ahiliğin sosyal yaşantımızda önemli bir rol oynadığına değinen Başkan Ekrem Yüce, yılın ahiliğine seçilen ve bıçakçı baba olarak tanınan Mustafa Arık’la mesleğinin inceliklerine dair sohbet etti. SESOB Başkanı Hasan Alişan ise Başkan Ekrem Yüce’ye ahilik geleneğinin sürdürülmesi için yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

 

‘Yiğitlik demektir’

Ahiliğin kültürümüz için ne kadar önemli olduğunu dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Ahilik topluma ve bireylere uzanan, yardımseverlik, kardeşlik ve dürüstlük değerlerini baş tacı eden bir köprüdür. Önce ben değil sen diyen, bizi biz yapan değerleri hatırlamamıza vesile olan bir birliktir. Ahilik cömertliği, yardımlaşmayı ve paylaşmayı ön plana çıkartır. Cömertlik, yiğitlik ve kardeşlik vardır özünde” dedi.

 

Ahilik kültürü

Yüce, “Yeri geldiğinde muhtaca el uzatır, kol kanat gerer; yeri geldiğinde namerdin karşısında dimdik durur ahi. Günümüzde yükselen değerlerin özünde temel ilkelerini barındıran yine ahilik kültürümüzdür. Bu ilkelere sahip çıkarsak Allah’ın izniyle hiçbir kriz, hiçbir sıkıntı bizi yıkamaz. Bu mirası bizler de çocuklarımıza bırakmalıyız. İnşallah bize kalan bu güzel mirası gelecek nesillere de aktaracağız. Milletimiz ne zaman sıkıntıya girse ne zaman dara düşse ahilerimiz ve onların devamı olan esnaf ve sanatkârlarımız birleştirici olarak ortaya çıkmıştır” dedi.

 

Bu haber toplam 1139 defa okundu.

Resim Galerisi