Karasu'da maske takmayan 3 kitap okuyacak16 Eylül 2020, Çarşamba

Yeni kurallar geldi

Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı başkanlığında İlçe Hıfzıssıhha Kurulu bir araya gelerek koronavirüs tedbirleri kapsamında ilçe genelinde uygulanmak için yeni alınacak kuralları konuştu. Kurul tarafından yapılan açıklamada, “İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmaları büyük önem taşımaktadır. Gelinen aşamada başta fiziki mesafe ve izolasyon kuralı olmak üzere, alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72nci maddeleri uyarınca kararlar alınmıştır.”

İşte o kararlar

Toplantıda alınan kararlar şu şekilde; “İlçede, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina (izolasyon) ihlali yapan vatandaşlar İl Pandemi Kurulu’nca belirlenmiş KYK yurdunda karantina altına alınarak kalan sürelerini burada tamamlayacaklar. Yurtta kalma süresince oluşan yemek ve diğer masraflar kişilerden tahsil edilecek.  Denetimlerde maske takmayan vatandaşlara ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekerrürü halinde 3 gün karantinada kalma ve en az 3 kitap okuma idari yaptırımı uygulanacak. Tekerrür halinde 2. madde hükümleri uygulanması” ifadeleri yer aldı.

Başka yaptırımlarda var

Yukarıda belirtilen tedbirlere uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliğiyle karar verildi.

 

Bu haber toplam 520 defa okundu.