Günün Tarihi:24 Eylül 2020

Karasu'da maske takmayan 3 kitap okuyacak


Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı başkanlığında bir araya gelen İlçe Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs salgını dolayısıyla ilçe genelinde bazı yeni kurallar aldı. Yapılan görüşmede denetimlerde maske takmayan vatandaşlara ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekerrürü halinde 3 gün karantina ve en az 3 kitap okuma kararı uygulamaya koyuldu.

Yeni kurallar geldi

Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı başkanlığında İlçe Hıfzıssıhha Kurulu bir araya gelerek koronavirüs tedbirleri kapsamında ilçe genelinde uygulanmak için yeni alınacak kuralları konuştu. Kurul tarafından yapılan açıklamada, “İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmaları büyük önem taşımaktadır. Gelinen aşamada başta fiziki mesafe ve izolasyon kuralı olmak üzere, alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72nci maddeleri uyarınca kararlar alınmıştır.”

İşte o kararlar

Toplantıda alınan kararlar şu şekilde; “İlçede, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina (izolasyon) ihlali yapan vatandaşlar İl Pandemi Kurulu’nca belirlenmiş KYK yurdunda karantina altına alınarak kalan sürelerini burada tamamlayacaklar. Yurtta kalma süresince oluşan yemek ve diğer masraflar kişilerden tahsil edilecek.  Denetimlerde maske takmayan vatandaşlara ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekerrürü halinde 3 gün karantinada kalma ve en az 3 kitap okuma idari yaptırımı uygulanacak. Tekerrür halinde 2. madde hükümleri uygulanması” ifadeleri yer aldı.

Başka yaptırımlarda var

Yukarıda belirtilen tedbirlere uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliğiyle karar verildi.

 

16 Eylül 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 503 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU