Günün Tarihi:24 Eylül 2020

İstanbul Melen’e 2023’te kavuşacak


Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Kocaali’de yapımı devam eden Melen Barajı'nın İstanbul'a 2023 yılında su verilmeye başlanacağını açıkladı.

DSİ Genel Müdürlüğü, İstanbul'un su ihtiyacı ve baraj yatırımlarıyla ilgili yaptığı açıklamasında Kocaali ile Düzce arasındaki Melen Barajı’ndan İstanbul'a su taşıyan projeyle ilgili de detaylı açıklama yapıldı. 2017 yılında tamamlanan ancak gövdesinde yaşanan sorunlar nedeniyle proje güncellenerek yeniden ihaleye çıkılan Melen Barajı için DSİ, “İstanbul ilimizin içme ve kullanma suyu ihtiyacının önemli bir miktarı DSİ tarafından daha önce inşa edilen Ömerli , Alibeyköy , Büyükçekmece , Sazlıdere Barajı ile Yeşilçay ve Melen Sisteminden karşılanmaktadır. İstanbul’un su meselesine köklü bir çözüm getirmek maksadıyla Melen Projesi geliştirilmiştir. Bu kapsamda yapımı devam eden ve Sakarya Kocaali ilçesinde bulunan Melen Barajı ile temelden 124 metre yüksekliğe ve 693,54 milyon metreküp depolama hacmine sahip olan Melen Barajı ile İstanbul'a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edilecektir.  Bin gün olarak planlanan iş yapım süresi ile birlikte 2023 yılında Melen Barajı'ndan İstanbul'a su verilmeye başlanacaktır” denildi.

 

16 Eylül 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 402 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU