Şehrin 2030 vizyonu tamam16 Eylül 2020, Çarşamba

Detayları görüşüldü

Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve SATSO ortaklığında iki yıldır çalışmaları devam eden Sakarya Stratejik Planı çalışmaları tamamlandı. Dün AKOM’da Vali Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek ve Recep Uncuoğlu, SATSO Başkanı Akgün Altuğ ve eski Milletvekili Mustafa İsen’in katılımı ile gerçekleştirilen toplantı ile de planın tüm detayları görüşüldü.  Programda Sakarya Üniversite Öğretim Üyesi Tuba Nur Kahveci plana ilişkin hazırlanan sunumu katılımcılarla paylaştı.

 

‘Hayırlı olsun’

Stratejik planın Sakarya’nın geleceği için çok önemli olduğunu ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım toplantı hakkında yaptığı paylaşımında, “ Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, SATSO Başkanımız ve ilgili paydaşlarla, Sakaryamızın 2030 vizyonu, hedefleri ve projelerini masaya yatırdık.Hedef şehrimizi global ölçekte yeni nesil sanayi, tarım ve turizm şehri yapmak” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise stratejik planın şehrimize hayırlı olmasını diledi.

 

Yol haritası

Türkiye’de pek az şehrin böyle bir yol haritasına sahip olduğunu ifade eden ve Sakarya Stratejik Planı’nın hazırlanmasına katkılar sunan Prof. Dr. Mustafa İsen, “Şehrin orta vadeli bir projeksiyona ihtiyacı olduğunu düşünerek yaklaşık 1 yıldır çalışıyoruz. Burada en önemli vurgu yapmamız gereken noktanın şu olduğunu düşünüyorum; tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde çalıştık. Her aşamasında tüm kesimlerin görüşünü aldık. Türkiye’de pek az şehir böyle bir yol haritasına sahip. Sakarya olarak genel bir örnek sağlamış olacağız. Proje ekibimizde de kamudan ve STK’lardan önemli bilgiler edinerek minimal bir düzlemde 10 yıllık 2030 vizyonu hazırlandı. Hayırlı olsun” dedi.

 

10 yılı kapsıyor

AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya için önemli olan bu çalışmada emeği geçenleri tebrik ederek, 10 yılı kapsayan Sakarya Stratejik Planı’nın hayırlı olmasını temenni etti. AK Parti Milletvekili Recep Uncuoğlu ise sürdürülebilir olması temennisiyle Sakarya Stratejik Planı’nın hayırlı olmasını diledi.

 

İki yıllık çalışma

SATSO Başkanı Akgün Altuğ ise,  2 yıldır üzerinde çalıştıkları ‘Sakarya Stratejik Planında sona geldiklerini ve ilk sunumu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Altuğ toplantıda ayrıca ‘Topraktan Tabağa GastroSakarya' çalışması hakkında da Vali Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve milletvekillerine  bilgi vererek tanıtımını yaptıklarını da dile getirdi. Altuğ, “Sahip olduğumuz kültürel zenginliği 'GastroSakarya' ile taçlandıracağız” dedi.

Bu haber toplam 556 defa okundu.