Günün Tarihi:24 Ocak 2021

SAÜ’de başladı Dünya’ya açıldı


Tüm Dünya’dan lisans öğrencilerinin çalışmaları ile katılacağı ve bu sene 6’ncısı düzenlenecek olan ‘Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’ 20-21 ve 22 Ekim tarihlerinde gerçekleştirecek.

Tanıtım toplantısı

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilecek festivalin tanıtım toplantısı yapıldı. Orman Park’ta düzenlenen tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Salih Yalçıntaş, BİK Müdürü İbrahim Çorbacı ve davetliler katıldı.

 

Öğrenciler katılacak

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, “ Bu organizasyon başından sonuna kadar üniversite öğrencilerini kapsayan onları sanata ve filme yönlendirmek isteyen bir çalışma. Tasarımlarımızı da öğrenci arkadaşlarımız yaptı. Yarışmaya da sadece öğrenci arkadaşlarımız filmleri ile katılabiliyorlar. Sakarya iki üniversite ve 100 bin öğrencisi ile öğrenci kenti olmaya aday bir şehir” dedi.

 

Final Millet Bahçesi’nde

Dekan Yusuf Adıgüzel, “Bu tür organizasyonlarla öğrenciler ile şehrin bütünleşmesi adına önemli olduğunu düşünüyorum. Festivalimize 5 Ekim’e kadar Dünya’nın her yerindeki lisans öğrencilerinden filmler gelecek. Organizasyonumuzu 20-21 ve 22 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Millet Bahçesi’nde açık havada da finali yapmayı ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Şehre mal edildi

Festivalin 6’ncısının düzenleneceğini ifade eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ise, “İlk beş tanesi şehre mal edilmedi ve üniversite aktivitesi olarak kaldı. Bu da kıymetli ancak hocamızın bunu Sakarya’ya mal etme ve uluslararası olma fikrini destekledik. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çok sayıda kültürel etkinlik yapılıyor. Bu etkinlikler şehre değer katan etkinlikler. Çok büyük katılımlar olmaması doğal. Bu aktivitelerin özel kitleleri olur. Şehre ruhunu veren ve daha ileriye taşıyan faaliyetlerdir bu çalışmalar” dedi.

 

Kültürel doku

Bu festival ile Sakarya Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin el ele şehre ayrı bir güzellik katacağını dile getiren Savaşan, “ Kültürel dokuya ilaveler yapacak bir etkinlik olacak. Yarışmaya çok sayıda kısa film gelecek. Afiş tasarım yarışmamızda olduğu gibi bu etkinliğe katkı sunan tüm gençlerin alınlarından öpüyorum. Onların sayesinde çok daha yaşanabilir bir ülke olacağız” şeklinde konuştu.

 

Hayırlı olsun

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, “Bugüne kadar ciddi anlamda kamu ile paylaşılmayan festivalin tanıtımının artarak daha da ilerilere gitmesinin ilk adımını bugün atıyoruz. Her ne kadar 6’ncısı yapılmış olsa da bizim için farklı bir atılım oluyor. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Sakarya Kısa Film Festivali’nin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Büyük önem

Başkan Yüce, “ Bu tür çalışmaları gerçekten önemsiyoruz. Sanatı ve sanatçıyı desteklemek kültürümüzün devamını sağlamak için de gerekli. Bu bizim geleneğimizde de var. Osmanlı devrinde de sanatçı takdir edilir ve emeğinin karşılığı ödenirdi. Cumhurbaşkanımız da sanata ve sanatçıya büyük önem veriyor. Bizler de onun çizdiği bu ufukta gençlerimize sanatçılarımıza her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz. Bu festivalde şehrimizin güzelliklerini belki de tüm dünyaya tanıtacak olan gençlerimizin emeğine saygı duyuyoruz. Sanat ve tasarlama gücü çok başka bir şeydir” dedi. 

 

25 dakikalı

Türkiye ve yurt dışında lisans düzeyinde eğitim gören bütün üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan, kurmaca ve belgesel kategorilerinde düzenlenecek festivale katılımcılar 5 Ekim'e kadar başvurabilecek. Süresi 25 dakikayı aşmayan ve 1 Ocak 2018'den sonra çekilen filmlerin yarışacağı festivalde, ilk 3'e girenlere çeşitli para ödülleri takdim edilecek. Konuşmaların ardından İletişim Fakültesi’nin tasarım yarışmasında dereceye giren öğrenciler plaketleri takdim edildi. 

18 Eylül 2020 , Cuma Bu haber toplam 37448 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU