Günün Tarihi:20 Ekim 2020

‘Fidancılıkta marka olacağız’


19 Eylül Cumartesi gününe kadar devam edecek 3. Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali için gala yemeği düzenlendi.

Teşekkür plaketi

Sapanca’da gerçekleştirilen buluşmada sektör temsilcileri, basın mensupları ve festival katılımcılarının yanı sıra Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, basın mensupları ve davetliler yer yer aldı. Yemeğe ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, programın ardından sektör temsilcileri ve festivale katkı sağlayan isimlere plaket takdim etti.

 

Örnek çalışma

Sakarya’nın peyzaj ve süs bitkiciliği alanında fark oluşturan bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren ve festivale katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkür eden Başkan Ekrem Yüce, “Hamdolsun şehrimiz bu alanı sahiplendi. Kurum ve kuruluşlarımız, sektör temsilcilerimiz, üreticilerimizin heyecanı, girişimcilerimizin inovatif çalışmaları var. Kalkınma ajansımızın destekleri, SATSO’nun girişimleri, Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla inşallah Doku Kültürü Laboratuvarı da ülkemize örnek bir çalışma olacak” dedi.

 

Üretim modelleri

Dış ve iç mekân süs bitkiciliğinde Sakarya’nın ülkenin öncü şehirlerinden biri olduğunun altını çizen Başkan Ekrem Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda iddiamızı güçlendirecek adımlar attık. Fidan A.Ş’yi kurduk. 4 bin dekarlık alan üzerinde Melen Botanik Vadisi’ni oluşturduk. Tıbbi ve aromatik bitkilerin ekimini gerçekleştirdik, hasadına başladık. Ürün alım garantili bir anlaşma ile ekimini yapıp, ihracatını da sağlamış oluyoruz. Yine 300 dekarlık alanda fidan üretimiyle ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Sözleşmeli üretim modellerine ilişkin iş birliği fırsatları hazırlıyoruz. İnşallah desteklerimiz ve katkılarımız sürecek ve fidancılıkta Sakarya marka olmaya devam edecek” dedi.

 

Tarımsal faaliyetler

Yüce, “Malumunuz Sakarya’nın dünyada ihracatta birinci olduğu ürünler var.  Ayvanında merkezi Geyve, Taraklı, Pamukova’dır. Yine fındık üretiminde öncü şehirlerden biriyiz. Sakarya’yı tarımsal sektörde Türkiye’deki enler arasında yer alması için gayret gösteriyoruz. Sanayi sektörü de çok hızlı ilerlemeye devam ediyor. 7. Organize Sanayi Bölgesi tamamlanıyor. Ancak burada şunun altını çizmek istiyorum; sanayi gelişimi için tarımsal alanların kullanılması mümkün değil. Biz tarımsal faaliyetlerin olmadığı alanları sanayi faaliyetlere dönüştürmenin çabası içindeyiz. Malum Sakarya ihracatta 7’nci sırada bunu daha ön sıralara çıkartmak için bizde belediye olarak her türlü katkıyı vermeye hazır” dedi.

 

Her türlü turizm

Sakarya’nın turizm olanaklarının da çok özel bir noktada olduğunu ifade ederek sözlerini tamamlayan Başkan Ekrem Yüce, “Kültür, tarih, doğa, deniz, göl, nehir, orman ve yayaların ve her türlü turizmi bünyesinde barındıracak bir şehre sahibiz. İnşallah şehrimizin tanıtımı ve turizm potansiyelinin arttırılması için de gereken adımları kararlılıkla atacağız” dedi. Yüce, festivale katılım sağlayan tüm misafirlere teşekkür etti. 

18 Eylül 2020 , Cuma Bu haber toplam 1039 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU