Günün Tarihi:13 Nisan 2021

Toçoğlu ve Keleş ‘HES kazandırdı’


Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zeki Toçoğlu ve SASKİ eski Genel Müdürü Rüstem Keleş sosyal medya hesaplarından ADASU HES ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Üreten belediyeyiz

2009- 2019 yılları arasında görev yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, döneminde Sakarya’ya kazandırılan ADASU HES tesislerini ziyaret etti. Ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ilk kez Hidroelektrik Santrali kurup, kendi elektriğini üreten belediye Sakarya Büyükşehir Belediyesi olmuştur. HES’in bulunduğu Sakarya Nehri çevresini ziyaret ettim. HES sayesinde Sakarya kendi enerjisini üretiyor.”

40 yıl daha

Toçoğlu, “Değerli Sakaryalılar; 7 yılda yaklaşık 70 Milyon TL değerinde enerji üreten HES, sözleşmesi çerçevesinde 40 yıl daha Sakarya’da enerji üretecek. Bu sayede Büyükşehir Belediyemiz çok önemli bir kazanç elde etmiş oldu. ADASU HES 2013 yılında üretime başladı. Maliyeti yaklaşık 70 milyon TL’dir. Şu ana kadar yaklaşık 7 yılda 220-240 milyon kWh enerji üretti. Bunun sağladığı net gelir yaklaşık 70 milyon TL’dir. Yani HES yaklaşık 7 yılda kendini amorti etti. HES sayesinde kazanan Sakarya oldu” ifadelerine yer verdi.

Örnek proje

SASKİ eski Genel Müdürü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş ise, “ADASU HES ve diğer HES’ler hükümetimizin yenilenebilir enerji vizyonu doğrultusunda yapılmış örnek projelerdir. Uzun yıllar SASKİ’nin ihtiyacını karşılayacak kapasitedeki bu yatırımlarda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Allah bu emekleri heder etmesin” şeklinde ifade etti.

19 Eylül 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 183 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU