Günün Tarihi:19 Ağustos 2022

Servisçiler dertli!


Pandeminin ilk günlerinden itibaren iş yapamadıklarını ve hiçbir bir destek de almadıklarını söyleyen Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir, “ Kovid 19 hayatımızı alt üst etti. 7 aydan beri tek kuruş kazanamıyoruz. Bıçak kemiğe dayandı esnafımız çok zor durumda” dedi.

Okulların açılması

Koronavirüsün ülkemizde görülmesinin ardından okulların kapanması ve yeni dönemde de eğitimin uzaktan yapılacak olması en çok servis esnafını etkiledi. Yaklaşık 7 aydır iş yapamadıklarını ifade eden Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir, “Okul öncesi ve birinci sınıflar için eğitim başladı ancak esnaflarımız bir tane bile kayıt alamadı. Kovid-19 hayatımızı alt üst etti. Sürecin başından beri iş yapamayan esnaflarımız evlerine ekmek götüremiyor” dedi.

 

Destek istiyoruz

Pandemi sürecinde devletin farklı sektörlere destekler sağladığını hatırlatan Demir, “ Bizler ise en zor günleri geçiriyoruz. Herhangi bir sektörde çalışanlar İşkur’dan işsizlik parası veya kısa çalışma ödeneği alırken bizim esnaflarımız bu haklardan yararlanamıyorlar. İşsizlik fonundan çalışamayan arkadaşlarımıza destek verilmesini talep ediyoruz. Sıfır faizli kredi imkanı tanınmasını bekliyoruz. Mücbir sebep dolayısı ile araçlardaki yaş haddinin de kaldırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 

Masraflar zorluyor

7 aydan beri bir kuruş kazanamadıklarını da belirten Demir, “Ancak araçlarımıza ortalama 500 lira da masraf yapıyoruz. Muayene, bandrol ve sigorta gibi giderlerimizi nasıl karşılayacağımızı bilemiyoruz. Araçlarımız yatıyor ancak masrafları ödemeye devam ediyoruz. Bu sorunlarımıza bir çare bulunmalı çünkü dayanacak gücümüz kalmadı” şeklinde konuştu.

 

Belirsizlik var

Öğrencilerin servislere kaydı konusunda da bir belirsizlik olduğunu ifade eden Cevat Demir, “ Şu anda zaten kayıt yaptıran yok ama kayıt almış olsak bile fiyatların nasıl uygulanacağı belli değil. Belediye tarafından belirlenen tarife var ancak bir ay sonra ne olacağını kimse bilmiyor ve bu sebeple de fiyat verilemiyor. Milli Eğitim Müdürü’nün ifadeleri var servislerde yüzde 50 taşıma olacak diye ama bize bu yönde gelen bir karar yok. Zaten bu tarifelerle yüzde 50 taşımak mümkün değil” dedi.

 

Korsan denetlenmeli

Personel servisleri ile ilgili de sorunlar yaşadıklarını belirten Başkan Demir, “ Personel servilerinde ise 1 Haziran itibari ile yüzde 50 oranı kaldırıldı. Biraz olsun normale dönmeyi bekliyorduk ancak ilimizde hala S plakası olmayan araçlarla taşımacılık devam ediyor. Gerekli denetimlerin yapılmaması esnafı mağdur ediyor. Denetimler yapılmış olsa esnaflarımızın evine ekmek götürme umudu da artacak. Korsanla başımız belada”  şeklinde konuştu.

 

2020 yılı okul servisleri tarifesi ise şu şekilde oluştu

0-3  kilometre 180 lira

3-5  kilometre 190 lira  

5-7  kilometre 200 lira

7-9  kilometre 215 lira

11-13 kilometre 235 lira

13-15 kilometre 250 lira

15-17 kilometre  260 lira

17-19 kilometre  275 lira

19-21 kilometre  285 lira

21 kilometreyi geçen her kilometre başına 2 lira 75 kuruş ek

Rehber personel bulundurulan araçlarda öğrenci başına 75 lira ek.

 

 

22 Eylül 2020 , Salı Bu haber toplam 1516 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU