Günün Tarihi:23 Ekim 2020

Aşıların savaşı!


Dünyanın iki dev ilaç firmasının korona aşısını bulmakiçin başlattıkları çalışma kapsamında SAÜ Tıp Fakültesi’nde 80 gönüllü üzerinde aşı denenecek.

80 denek bulundu

Amerikan Pfizer firması ile Alman BioNtechilaç firmalarının koronavirüs aşısı denemelerinin bir ayağıda Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülecek. Sakarya’da tespit edilen gönüllü 80 denek üzerindeki deneme çalışmaları 22 Ekim’de vurulacak ilk aşı ile başlayacak.

 

Çift kör sistemi

Korona aşısı ileilgili Sakarya’da kiçalışmaları yürüten Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, 80 denekten 40’ına deneme için aşı yapılacağını ve 40’ına da aşı değil şekerli su verileceğini belirterek, “Denekler kime gerçek aşının vurulduğunu, kime şekerli su verildiğini bilmeyecek. Bu yönteme ‘Çift kör yöntemi’ deniyor” dedi.

 

2 yıl izleyeceğiz

Prof. Dr. Karabay, “Tüm deneklerimize yapılan ilk aşıdan 15 gün sonra bir aşı daha yapılacak. 2 yıl süreyle, ‘Yaptığımız aşı kovid-19 salgınından ne kadar koruyor? Aşıya rağmen koronavirüse yakalanan var mı? Aşının yan etkileri neler?’ Deneklerimiz de bunları izleyeceğiz. Türkiye’de bu şekilde denekler üzerinde korona aşısını deneme çalışmalarını yürütecek 9 merkezden biri de Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi” diye konuştu.

 

Zatürre aşısı

sırayla

 

Bu arada korona ile birlikte yakalanıldığında vücut direncini azaltacağı bilimselbir gerçek olan zatürre ilemücadelede zatürre aşısının tavsiye edildiği biliniyor. Zatürre aşısı 21 Eylül’de aile sağlık merkezlerine sınırlı olarak gönderildi. Aile Sağlık Merkezleri (ASM) kendilerine kayıtlı zatürre aşısı olmak isteyen vatandaşları sıraya alıyor.   

 

Grip aşısı yok

Zatürre aşısı eczanelerde 340 liradan satılıyor.  Öte yandan korona ile mücadelede tavsiye edilen bir diğer aşı ise grip aşısı. Ancak, grip aşısı ithal ediliyor ve henüz Türkiye’ye gelmedi.

 

 

25 Eylül 2020 , Cuma Bu haber toplam 7464 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU