Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Taraklı çiftçisi bahçesini sulayamıyor


CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, ilçe ziyaretleri kapsamında gittiği Taraklı’da vatandaşı ve esnafı dinledi. Keleş, “Taraklı’da sulama sıkıntısı gerçekten çok vahim. Marmara Bölgesinin en büyük sulama göledi diye ifade edilen Kayaboğazı Göledi kurumuş durumda. Çiftçi göletten istifade edemiyor. Birde doğalgaz olmadığı için vatandaş dertli” dedi.

Doğalgaz istiyorlar

Taraklı’da esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Başkan Keleş ve beraberinde il yöneticileri, Taraklı İlçe Başkanı Kadir Güneş ve ilçe yöneticileri ile beraber tek tek maske dağıtarak sorunlarını dinledi.  İlçede doğalgaz bulunmadığına değinen CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Taraklı İlçemize gerçekleştirdiğimiz ziyarette halkla, esnafla bir araya geldik. Kendilerine yanımızda getirdiğimiz maskelerden takdim ettik. Bizleri çok sıcak çok samimi karşıladılar. Yaptığımız sohbetlerde ilçenin sorunları üzerine konuştuk. Bu konuda farklı sorunlar karşımıza çıksa da esnafın dilinde hep aynı kelime, doğalgaz. Taraklı kültürel olarak çok eski. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bile yer almış şirin bir ilçe. İlçemizin turizm olanağı bu kadar yüksekken, Sakarya gibi büyük bir şehrin ilçesiyken hala doğalgaz hizmetinin ulaşmaması açıklanamaz bir durum” dedi.

Yunuspaşa Camiine  sahip çıkın

İlçede yaşayan halkın turizm konusunda yatırım istediğine değinen Başkan Keleş, “Yine esnafımızın, halkımızın çok bahsettiği bir konu da tarihi binaların restorasyonu. Taraklı o kadar eski ve kültür dolu bir ilçe ki, Osmanlı’nın kuruluşundan önce bile insanlar tarafından yoğun olarak tercih edilen bir bölge. Bu durumun bir getirisi olarak da ilçenin içerisinde çok farklı yapılarda eski ve tarihi binalar var. Bunlardan biri de Yavuz Sultan Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan 493 yıllık Yunus Paşa Camisi. Gerçekten herkesin görmesi gereken bir eser. Fakat Yunus Paşa Camii restorasyon gerektiriyor. Acil olarak tarihi Yunuspaşa Camiine sahip çıkılmalı.”

Çiftçinin sulama sorunu

Taraklı’da çiftçilerin bahçelerini sulamada büyük sıkıntı yaşadığını dile getiren Keleş, “ Taraklı’da sulama sıkıntısı gerçekten çok vahim. Marmara Bölgesinin en büyük sulama göledi diye ifade edilen Kayaboğazı göledi kurumuş durumda. Çiftçi göletten istifade edemiyor.  İlçenin tarım konusunda da büyük sıkıntıları var. İlçe çiftçisi genellikle daha çok arpa, buğday mısır, ay çekirdeği  sebze ve meyve yetiştiriyor. Tarım ilaçlarının fiyatları, araçlarında kullandıkları yakıtın pahalılığı, devlet desteklerinin yetersiz olması ya da hiç verilmemesi. Hepsi çiftçinin belini büken durumlar olarak karşımıza çıktı. Ayrıca bu durum sadece Taraklı ilçemizde değil ziyaret ettiğimiz farklı yerlerde karşılaştığımız bir şey.  Tüm bunların yanında üretici, ürününü gerekli fiyata da satamıyor” dedi. 

26 Eylül 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 1015 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU