Günün Tarihi:23 Ekim 2020

‘Ağır yaptırımlar gerekli’


Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, salgının artarak devam ettiği şu günlerde sağlık çalışanlarının sedyeleri barikat yapıp canlarını korudukları korkunç olaylar gördüklerini belirterek, ağır yaptırımlar getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bir saldırı daha

Korkmaz, SAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki saldırı olayının ardından yaptığı açıklamada, “Fedakar sağlık çalışanlarının yürüttüğü hizmette kendini bilmez ve insanlıktan nasibini almamış bazı canilerin yaptıkları bu şiddet olayları ne yazık ki ağır cezalar olmadıkça artarak devam ediyor. Bunun bir örneği de Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanmıştır. Hastaya pansuman yapan sağlık çalışanı arkadaşımız sedyenin yanlış tarafına yattığı için uyardığı hasta ve yakınları tarafından darp edilmiş, saldırıya uğramıştır. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Tutuklanmalılar

Korkmaz, “Arkadaşımıza grup halinde makasla saldıracak kadar gözü dönmüş bu kişiler derhal tutuklanarak cezaevine konulmalıdır. En ağır cezayı da almalıdırlar.Mevcut durumda sağlıkta şiddetin önlenemediği aşikardır. Geçtiğimiz aylarda TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme hayata geçmiştir ama görülüyor ki, bu düzenleme uygulamada hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları hissettirilememiştir. Yasanın uygulanması konusunda tavizsiz olunmalıdır” dedi.

Ciddi caydırma

Türk Sağlık-Sen olarak tüm kamu otoritelerine sundukları öneride sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesini istediklerini vurgulayan Korkmaz, “Gerekli yasal düzenlemeler ilgili bakanlıkların işbirliği ile tamamlanarak ivedilikle uygulanmaya başlanmalıdır. (Örneğin para cezasına çevrilebilen ruhsatsız silah taşıma suçu şayet Sıfır Toleranslı Alan dâhilinde gerçekleşmiş ise ilgili cezanın hiçbir şekilde hafifletilmemesi ya da para cezasına çevrilmemesi gerekmektedir.)  Böylelikle ağır bir yaptırım sağlıkta şiddete gelmiş olacaktır. Bunun caydırıcılığının çok ciddi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Tedavi ücretli olsun

Korkmaz şöyle devam etti; “Bir diğer önerimiz sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında acil haller dışında ücretli tedavi gelmesidir. Bunun da önemli bir yaptırım gücü olacağını düşünüyoruz. Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir ne de çalışan kendini güvende hisseder. Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır.  Virüsle mücadele mümkündür ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele etmek imkansızdır. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; sağlıkta şiddete ağır yaptırım, kesin çözüm için en kısa sürede somut adım atılmalıdır”.

 

26 Eylül 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 7162 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU