Günün Tarihi:20 Ekim 2020

‘Süte zam bekliyoruz’


Gıda Komitesi toplantısından çiğ süte zam kararının çıkmadığını ifade eden HAYKOPP Başkanı Recep Pulat, “ Üreticiler olarak çiğ süte zam bekliyoruz” dedi.

Toplantı yapıldı

Süt üreticileri, yem fiyatlarının artması nedeniyle zarar ettiklerini belirterek zam talebinde bulunmuşlardı. Litresi 2 lira 30 kuruş olan çiğ süt referans fiyatının Gıda Komitesi tarafından en az 3 lira olmasını bekleyen üreticiler beklediklerini bulamadılar. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla yapılanGıda Komitesi toplantısında çiğ süt referans fiyatını artıracak bir karar çıkmadı.

 

Değerlendirdik

Toplantı hakkında değerlendirmede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “ Gıda Komitesi toplantımızda, hasat sonrası hububat gelişmelerini, salgın dönemi tedbirlerimizi, gıda ve tarım ürünleri fiyatlarını ve çiğ süt tavsiye fiyatlarını değerlendirdik” dedi.

 

Prim artışı

Ancak edinilen bilgilere göre,çiğ süt referans fiyatının artırılması halinde yılsonu enflasyonunun yüksek çıkacağı belirtilerek süt priminin artırılmasının daha doğru olacağı kararına varıldı. Prim artışı ise, 2020 yılı için öngörülen destekleme bütçesinin aşılması nedeniyle yeni kaynak bulunması ile mümkün olabilecek. Bu nedenle çiğ süt referans fiyatının veya destekleme priminin artırılması konusunda Tarım ve Orman Bakanlığının yeni bir çalışma yapması kararlaştırıldı.

 

Beklenti sürüyor

Toplantıdan çıkan kararı değerlendiren HAYKOOP Başkanı Recep Pulat ise, süt üreticisinin girdilerinin artması ama süt fiyatının yükselmemesi nedeniyle destek ve fiyat artışı beklentisinin sürdüğünü belirterek, “Çiğ süt fiyatı böyle olursa, sıkıntı büyür. Üretici belki hayvanını kesime bile verebilir. Bu olmadan süt fiyatları ama primle ama artışla mutlaka değerlendirilmeli ve üreticinin sıkıntısına son verilmelidir” dedi.

 

30 Eylül 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 5006 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU