Günün Tarihi:17 Ocak 2021

SUBÜ başarıyı ödüllendirdi


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ‘Üniversite Dereceleri Töreni’ Rektörlük Binası’nda düzenlendi.

Üniversite birincisi

SUBÜ’de 2019-2020 Akademik Yılı’nda lisans düzeyinde üniversite birincisi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğrencisi Usame Şeyho, üniversite ikincisi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muaz Hattab, üniversite üçüncüsü ise Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Musa Aydın oldu.

 

Dereceye girenler

Ön lisans düzeyinde üniversite birincisi Sakarya Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı öğrencisi Fatma Atar, üniversite ikincisi Pamukova Meslek Yüksekokulu İşletme Yönetimi Programı öğrencisi Mustafa Birol, üniversite üçüncüsü ise Sapanca Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı öğrencisi Gürkan Küçükvardar oldu.

 

Plaket takdimi

Öğrencilere plaket ve hediyeleri Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Türkay, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çay, Pamukova Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Sönmez ve Sapanca Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Zengin takdim etti. Programda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor da yer aldı. SUBÜ’nün diğer fakülte ve meslek yüksekokullarında da fakülte, meslek yüksekokulu, bölüm ve program çapında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

 

4 bin 114 mezun

İkinci mezunlarını buruk bir törenle verdiklerini kaydeden Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “En kısa zamanda öğrencilerimizle bir araya gelebilmeyi arzu ediyoruz. 26 bin 259 öğrenciyle eğitim-öğretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu yıl 4 bin 114 mezunumuz var. ‘Bilgiyi beceriyle bütünleştiriyoruz’ mottomuz üniversitemizin misyonunu en güzel şekilde gösteren bir ifade. Tüm mezunlarımızı bu doğrultuda yetiştirmeye çalışıyoruz. Çok başarılı işlere imza atıyoruz” dedi.

 

Bölgenin en iyisi

Sarıbıyık, “Teknoloji Fakültemiz bünyesinde geliştirilen elektrikli aracımız TEKNOFEST 2020’den 3 kupayla dönerken, insansız hava aracımız ise 75 takım arasından 5. olarak mansiyon ödülü kazandı. Turizm Fakültemizde bölgenin en iyi mutfağını kurduk. Turizm Fakültemiz bünyesinde bulunan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerimiz ile Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 12 madalya kazandılar. Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki milli sporcularımız dünya çapında 11 madalya kazanmayı başardılar” diye konuştu.

 

En çok tercih edilen

Fakülte ve meslek yüksekokullarının tamamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Sarıbıyık, “Sahanın ihtiyacı olan, uygulama becerisine sahip nitelikli insanlar yetiştiriyoruz. +1 Uygulamalı Eğitim Modelimizin gücünü Türkiye’nin önde gelen kariyer portallarının yaptığı araştırmalarda da görüyoruz. Bu araştırmalara göre isim olarak iki yıllık bir üniversite olsak da mezunları iş dünyası tarafından en çok tercih edilen 11. devlet üniversiteyiz. Bu yürüdüğümüz yolun doğruluğunun göstergelerinden birisi. Bilgilerini becerileriyle bütünleştirerek mezun olan öğrencilerimizi tebrik ediyor, bundan sonraki hayatlarında üstün başarılar diliyorum. Bilgi aktarıldığı ya da uygulamaya konulduğu zaman kıymetli hale geliyor” dedi.

 

Emeğin yansıması

Suriyeli öğrencilerin başarılarına dikkat çeken Rektör Sarıbıyık, “Özellikle savaş şartları nedeniyle ülkemize gelerek üniversitemizde eğitim gören Suriyeli kardeşlerimiz hem fakülte hem de üniversite birincisi olabiliyorlar. Bir başka Suriyeli kardeşimiz yabancı öğrenci kontenjanı ile gelerek üniversite ikincisi olabiliyor. Bu bizim açımızdan son derece mutluluk verici bir şey. Vermiş olduğumuz emeğin yansımasını görüyoruz. Bizim ülke olarak mazlum halklara karşı bir sorumluluğumuz var. Şu anki çerçeve gösteriyor ki bu sorumluluğu yerine getirmek adına biz elimizden geleni yapmışız. Bu öğrencilerimiz de çalışarak, azmederek dereceye girmişler. Kendilerini tebrik ediyorum. Çok daha güzel işler yapacaklarına gönülden inanıyorum.”

 

Suriyeli öğrenci

Duygu yüklü bir konuşma gerçekleştiren SUBÜ birincisi Suriyeli öğrenci Usame Şeyho, “4 yıl önce çıktığım yolda bavulumda sadece 3 şey vardı. Pek de iyi olmayan Türkçem, umutlarım ve azmim. Her ne kadar savaşta bir ağabeyini kaybetmiş, babasından haber alamayan ve çaresizliği iliklerine kadar yaşamış biçare olsam da savaşı bütün vahşetiyle yaşamış halkıma örnek olmak ve yeniden ayağa kalkmak için kendime vermiş olduğum sözü tutmanın gururunu yaşıyorum” dedi.

 

Ahde vefa günü

Şeyho, “Gördüm ki hiçbir imkânsızlık başarının önünde engel olamaz. Bu yolda beni destekleyen başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere; aileme, hocalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bize kucak açan bu nadide vatana hizmet etmek, nice güzel nesillerin yeşereceği bu bahçeye tohum, toprak ve su olmak temennisindeyim. Ana misali sahiplenen Anadolu’nun aziz halkına en içten şükranlarımı sunuyorum. Ahde vefa günü bugündür. Bu vatanı yüce kılmak için canla başla çalışacağım. Bugün benim için bir veda günü değil aksine yeni başarılara yelken açmak için bir başlangıç günüdür” ifadelerini kullandı. Ön lisans düzeyinde 1. olan Fatma Atar, şehir dışında olduğu için programa katılamadığı belirtildi.

 

5 Ekim 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 1664 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU