Günün Tarihi:28 Kasım 2021

‘İhsaniye’nin altını oymuşlar’


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, 18 yıldır kabusu yaşayan Geyve İhsaniye Mahallesi'ni ziyaret ederek vatandaşın tepkisini dinledi.

Heyelan olabilir

Beraberinde yönetim kurulları ve belediye meclis üyeleriyle İhsaniye Mahallesini ziyaret eden Keleş taş ocağı alanlarında incelemede bulundu. Keleş, "Olmaz demeyin olmuş bile Geyve ilçemizin İhsaniye Mahallesi'ndeki taş ocağı 18 yıldır faaliyette. Bu taş ocağı eğimli bir arazi yapısına sahip olan İhsaniye köyünün alt kısmında bulunmakta ve yaklaşık 80 metre dik bir yarma oluşturmuş ve köy artık altı oyuk köy konumuna gelmiş. Onun için köye artık altı oyulmuş köy diyebiliriz. İhsaniye köyünde yağmurların başlaması ile beraber köy heyelan altında kalabilir ve vatandaşı hiçe sayan yetkililer bu köye girmeye yol bile bulamayabilir. Heyelan zaten başlamış olmakla beraber sanki Uganda'da bir köy gibi! İhsaniye köylüsünün sesine kulak veren tek yetkili bile yok" ifadelerini kullandı.

 

Vatandaş hasta

Keleş, “Vatandaş her gün atılan dinamitler yüzünden ruh hastası olmuş. Bununla bitmemiş KOAH hastası olmuş, astım olmuş. Bitmemiş kanser olmuş. Ama devleti yönetenler köy halkını yok saymış, umurunda olmamış! Vatandaşın evlerinin duvarları fayansları çatlamış binaları beşik gibi olmuş. Taşocağı nedeniyle tarım bitmiş, vatandaşın fındıklığının, meyvelerinin ürünü düşmüş kalitesi kalmamış, sebze yetiştiremez noktaya gelmiş. Vatandaşın büyük ve küçükbaş hayvanlarının 80 metre yükseklikten aşağıya düşmesi veya ayağa takılan bir insanın veya çocuğun düşmesini beklemeyen bir köy burası. Sayın Ekrem Yüce Geyveli ama iç İhsaniye köyüne gitmemiş. Niye acaba? Gidemez, vatandaşın yüzüne bakamaz. Hele hele taş ocağını görse belki de ben Geyveliyim diyemez" ifadelerini kullandı.

 

Valiliğe sorular

Yetkilileri göreve çağıran Keleş, Sakarya Valiliğine ‘Geyve İhsaniye köyündeki taş ocağı hangi siyasi ye veya onun kardeşine ait?  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu taş ocağı ile ilgili niye verilen bilirkişi raporlarının gereğini yapmıyor? DSİ Müdürlüğü niye su kaynaklarının bu taş ocağı sebebiyle kuruduğunu bildiği halde yasal tedbir almıyor?

Orman Bölge Müdürlüğü 'ÇED gerekli değildir' belgesi dışına taşan bu taş ocağının orman arazisini talan etmesine ses çıkarmıyor? AFAD Müdürlüğü heyelan tehlikesi olan ve heyelanın olmasını yüzde 100 gözüyle bakılan alan için ayrıca 80 metre dik yükseklikte can ve mal güvenliğini sağlayacak tedbirler almıyor?ÇED gerekli değildir raporunu imzalayan Valilik Makamı raporda alınması gerekli olan tedbirleri niye almamış ve alanın dışına çıkıldığını tespit etmemiştir? 'Devlet görevi ne zaman yerine getirecek?' sorularını sordu.

 

5 Ekim 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 656 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU