‘Esnafın dayanacak gücü kalmadı’10 Ekim 2020, Cumartesi

700 bin esnaf

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ecevit Keleş dün bir basın toplantısı düzenleyerek esnafların sorunlarını dile getirdi. Ülkenin ağır bir salgın sürecinden geçmekte olduğunu ifade eden Keleş, tüm yurttaşların bu süreçten olumsuz etkilendiğini ancak en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnafların geldiğini söyledi. Keleş, salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapattığını ancak iktidarın sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmadığını ifade etti.

 

Gündeme alınmadı

Keleş, “Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır” dedi.

 

Kepenk kapattı

TÜİK verilerinden de örnekler veren Keleş, “Verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır” şeklinde konuştu.

 

Çare üretmediler

Keleş, “İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretememiştir. Esnafa sadece faiziyle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir.8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplanmıştır” dedi.

 

Yardım yapılmadı

26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç alındığını ifade eden Keleş, “ Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır” dedi.

 

Yalnız değiller

Ecevit Keleş, “İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır” şeklinde konuştu.

 

Talepleri sıraladı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında dile getirdiği “Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerileri bir kez daha tekrarlayan Keleş bu önerilerin hayata geçirilmesini talep etti. Talepleri sıralayan Keleş, “Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır.AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından karşılanmalıdır. Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir” dedi.

 

Kira desteği

Keleş, “Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

‘Sözcüsü olacağız’

Keleş, “İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Bu haber toplam 3277 defa okundu.