Günün Tarihi:31 Ekim 2020

3 milyon 750 bin TL ödendi


Trakya Birlik’e bağlı S.S.708 Sayılı Sakarya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, ayçiçeği çiftçisine alımların başladığı günden bugüne kadar 3 milyon 750 bin TL’lik ödeme yaptı.

Beklenen rekolte olmadı

Trakya Birlik’e bağlı S.S.708 Sayılı Sakarya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi tarafından bu yıl hasadı yapılan ayçiçeği alımları bitti. Bu yıl taahhüt edilen 2 bin 250 ton rekolteye ise ulaşılmadı. 430 ortaktan sadece 280’i bu yıl ayçiçeği üretimi yaparken, geçen yıl 2 bin 200’ün üzerinde rekolte elde eden yağlı tohumlar bu yıl 1425 ton rekolteye ulaşabildi. Bunun karşılığında da ayçiçeği üreticisine alım bedeli olan 5 milyon 780 bin TL’den tohum, gübre ve mazot kredileri düşülerek 3 milyon 750 bin TL nakit para ödemesi yapıldı.

Borcumuz kalmadı

Çiftçiye borçlarının olmadığını dile getiren Sakarya Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi Başkanı Sezai Uzan, “Geçen yıla göre rekoltede düşüş yaşadık. Ama bunun sebebi havaların bir yağışlı bir kurak gitmesinden kaynaklandı. Ekim döneminde yağan yağmur toprak altında biriktiği için tohumlar çürüdü.  Daha sonrada kuraklık başladı ve bir çok ayçiçeğimiz kavruldu. Biz çiftçimizin mutlu olmasını istiyoruz. Şükür şuan hiçbir çiftçimize borcumuz kalmadı. Kazandıkları paraları hayırlısı ile harcamaları nasip olsun” dileklerinde bulundu.

Sakarya Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi Başkanı Sezai Uzan, Başkan Yardımcısı Behçet Gökdeniz, Yönetim Kurulu Üyeleri Harun Aygün ve Azem Mutlu ise çiftçiye paralarını ödediklerini ve bu sene rekoltenin düşmesinden dolayı üzgün olduklarını belirterek sezonu kapadıklarını dile getirdi.

 

15 Ekim 2020 , Perşembe Bu haber toplam 3962 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU