Günün Tarihi:31 Ekim 2020

‘Gıda üretimini desteklemeliyiz’


Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle açıklama yaptı.

Günün teması

Başkan Sarı, bu yılki Dünya Gıda Günü temasının ‘Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim’ olarak belirlendiğini ve bu kapsamda sağlıklı beslenme, gıda güvencesi ve sürdürülebilirliğin önemini vurgulayarak, kamuoyunda farkındalığın arttırılması gerektiğini kaydetti.

Mücadele gerekli

Başkan Adem Sarı, “KOVID-19’la birlikte gıda ve tarım hayatımızın merkezine yerleşti. Krizler ve salgınlar bize tarım sektörünü daha planlı bir yapıya kavuşturmamız gerektiğini gösterdi. Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve akademik kadrolar da dâhil olmak üzere tüm paydaşların katılımı ile gıda güvenliği ve tarımsal yeterliliğe yönelik oluşan tehditlerle mücadele etmemiz gerekli. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının, artan nüfusu beslemek ve sürdürülebilir bir yapı sağlamak adına çeşitliliği artıracak gıda sistemlerini büyütmek için tüm dinamikleri harekete geçirmeliyiz ” dedi.

Yeni teknolojiler

Tarımda dijitalleşmenin önemine de değinen Sarı, “Dünyada gıdayı üreten insanların yüzde 80’ini küçük aile çiftçileri oluşturuyor. Tarımdaki yenilikleri küçük aile çiftçileriyle buluşturmak gerekli. Dünya nüfusunun artması nedeniyle mevcut üretim tekniklerinde değişikliğe gidilmeli ve yeni teknolojileri entegre edilmeli. Gıda sistemlerini sürdürülebilir kılmak üzerine düşünmemiz gerekiyor. Uygun koşullarda ve yeterli miktarda gıdaya ulaşmak, Dünya üzerinde yaşayan tüm insanların en temel hakkıdır. Her koşulda üretmeye devam etmeli üretimi ve üretenleri desteklemeliyiz” dedi.

 

16 Ekim 2020 , Cuma Bu haber toplam 3595 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU