Günün Tarihi:31 Ekim 2020

Esnaf yabancılardan şikayetçi


Adapazarı Çıracılar Mahallesi esnafları mahallede yabancı uyrukluların sayısının gün geçtikçe artmasından dert yanarak, “ Herkes bu durumdan şikayetçi artık yabancıların buraya yerleşmesinin önüne geçilmeli” dediler.

Yoğunluk arttı

Başta Suriye ve Irak olmak üzere Arap ülkelerinden göç ederek şehrimize yerleşen yabancı uyruklu vatandaşların belirli mahalle ve sokaklarda noktalarında yoğunlaşması tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak Çıracılar Mahallesi esnafları ve sakinleri bu bölgede yabacı uyruklu sayısının artmasından ve şehrin en eski yerleşim yerlerinden olan mahallelerinde azınlık duruma düşmelerinden ötürü şikayet ettiler.

 

‘İşlerimiz aksıyor’

Esnaflar adına konuşan Kuaför Dükkanı Sahibi Sezgin Çakmak, “Ben 30 senedir burada esnaflık yapıyorum. Çıracılar Adapazarı’nın en eski ve en güzide mahallelerinden bir tanesi. Ne yazık ki mülk sahiplerinin biraz daha fazla para kazanmak adına ev ve iş yerlerini yabancılara satmaları mahalle olarak huzurumuzu kaçırdı. Mahallemiz bozulmaya başladı ve bizlerin de işleri aksamaya başladı” dedi.

 

Arap mahallesi

Mahalledeki yabancı yoğunluğunun müşterilerini etkilediğini ifade eden Sezgin Çakmak, “İnsanlar buradan uzaklaşmaya başladı. Özellikle akşam saatlerinde toplu olarak gezdikleri için insanların korkmasına da sebep oluyorlar. Burada ekmek parası peşinde olan esnaflar ve mahalle sakinleri bu durumdan mustarip oluyor. Mahallemizin sonu geliyor artık. Tığcılar artık Arap Mahallesi olarak biliniyor. Biz mahallemizin bu duruma düşmesini istemiyoruz” dedi.

 

‘Kaybetmek istemiyoruz’

Mahalle sakinlerinden ve esnaflardan olan Enes Savaş ise, “Mülk sahipleri ve emlakçılar kendi çıkarları adına mahallemizi yok ediyorlar. Burada sıkıntı yaşanmasını istemiyoruz. Ekmeğinden olmaya başlayan esnaflarımızın tahammül edecek hali kalmadı. Büyüklerimiz nasıl bir çözüm bulur bilmiyoruz ama biz ne sıkıntı yaşanmasını ne işlerimizden olmayı ne de mahallemizi kaybetmeyi istemiyoruz” dedi.

 

Fuhuş iddiası

Mahallede olumsuz olayların da artığını ifade eden esnaflar her gün yaşanan kavga olaylarından ve sokağa girip çıkan tekinsiz kişilerin her geçen gün arttığını söylediler. Mahallede fuhuş söylentilerinin de olduğunu dile getiren esnaflar, “Bu konu hakkında da bir çok kez polise başvurduk ancak sonuç alamadık. Mahallemizin adının bu tarz olaylarla anılmasını istemiyoruz” dediler. 

17 Ekim 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 838 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU