Günün Tarihi:25 Şubat 2021

SAÜEAH Gastroenteroloji 54. hastayı şifayla uğurladı


SAÜEAH Genel Cerrahi Kliniği doktorlarından Uzm. Dr. Mehmet Aziret, laparoskopik / kameralı yöntemle kalın bağırsak ameliyatını gerçekleştirerek, 54. hastasını şifayla taburcu etti.

Bağırsak kanseri

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Genel Cerrahi Kliniği Gastroenteroloji Cerrahı Uzm. Dr. Mehmet Aziret, 64 yaşındaki kalın bağırsak kanseri hastası Recep Ürküt’ü kapalı yöntemle (laparoskopik/kameralı) ameliyat ederek sağlığına kavuşturdu.

Grurlandılar

Birçok hastanın derdine derman olan Uzm. Dr. Aziret, bu şekilde 54. ameliyatını gerçekleştirdiğini dile getirerek, Sakarya’nın plaka kodu 54’ü yakaladıklarını ve erken teşhis sayesinde birçok hastaya şifaya vesile olmanın gurunu yaşadıklarını söyledi.

Sık görülen kanser

Kalın bağırsak kanserinin tüm dünyada en sık görülen ikinci kanser türü ve ölümlerden sorumlu üçüncü kanser vakası olduğunu dile getiren Aziret “Diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis ve tedavi hayatı kurtarmak açısından önem arz etmektedir. Günümüzde kalın bağırsak kanseri tedavisinde minimal invaziv cerrahi grubundan laparoskopik/kameralı yöntem kullanılabilmektedir” dedi.

Daha erken iyileşme

Aziret, “Bu ameliyat yöntemi, uluslararası çalışmalarda da gösterilmiştir ki uygun hasta seçiminde açık cerrahiye göre hastaların daha erken iyileşmesi, ameliyat sonrası ağrının daha az olması, daha iyi yara iyileşmesi ve erken taburcu olanakları sağlamaktadır. Hastanemizde genel cerrahi anabilim dalı gastroenteroloji cerrahisi kliniğinde uzun süredir laparoskopik/kameralı yöntem uygulanmaktadır.” dedi.

Şifa ile taburcu

Uz. Dr. Mehmet Aziret ülkemizde ve dünyada bu alanda önde gelen hekimlerden eğitim alarak ameliyatlara başladığını belirterek “Ameliyatını gerçekleştirdiğimiz 64 yaşındaki hastamız karın ağrısı ve makattan kan gelmesi şikâyeti ile hastanemize müracaat etti. Tetkikleri tamamladığımızda kalın bağırsakta kitle tanısı konuldu. Ayrıca hastamıza yıllar önce mide delinmesi nedeniyle karın ameliyatı yapılmış. Biz hastamızda laparoskopik/kameralı yöntemi kullandık, başarılı bir ameliyat yaptık ve hastamızı şifa ile taburcu ettik” diye konuştu.

 

21 Ekim 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 451 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU