Günün Tarihi:7 Mart 2021

En iyiler ödüllerini aldı


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği 6. Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Yeşilçam şarkıları

Sakarya Millet Bahçesi’nde düzenlenen ödül törenine Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, ilçe belediye başkanları, akademisyenler ve çok sayıda sanatsever katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan tören, SAÜ Devlet Konservatuvarının “Türk Sinemasında Unutulmayan Şarkılar” konseriyle devam etti. Solistliğini Arş. Gör. Özge Zeybek’in yaptığı konser, Yeşilçam’ın en sevilen şarkılarıyla geceye renk kattı.

 

Birincilik ödülleri

Açılış konuşmalarının ardından festivalin ödülleri sahiplerine teslim edilirken, Türk sinemasının usta oyuncuları Şemsi İnkaya ve Tamer Levent, Türk sinemasına verdikleri katkılardan dolayı ödül aldı. Festivalde kurmaca dalında birinciliğe “Şeker Gıda” filmiyle Ferman Narin, ikinciliğe “Tepetaklak Cinayet” filmiyle Çamran Azizoğlu, üçüncülüğe ise “Lekesiz” filmiyle Mehmet Oğuz Yıldırım layık görüldü.

 

Belgesel ödülü

Belgesel dalında ise “Oyuncakçı” filmiyle Yağmur Kartal birinciliğe, “Seval” isimli eseriyle Ahmet Keçili ikinciliğe ve “Büyülü Fener Bekçileri” belgeseliyle Ferhat Zengin-Bahadır Kapır ikilisi üçüncülüğe layık görüldü. Öğrenci mansiyon ödüllerini ise kurmaca kategorisinde“Çamaşır Suyu” filmiyle Büşra Bülbül, belgesel kategorisinde“Ata Yurt” filmiyle Gulnara Aitmamatova kazandı.

 

Sanata katkı

Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, ödül törenine katılmaktan dolayı duyduğu mutluluğunu dile getirerek, “Bir kuşun özgürce uçabilmesi için kanatlarından biri ilim, biri de sanat olmalı. Sakarya Üniversitesi, bilime katkısıyla ve bu akşam burada şahit olduğumuz biçimiyle sanata katkısıyla toplumumuzu, gençlerimizi uçuracak güce sahip. Ben böyle bir geceye şahitlik ettiğim için gerçekten mutluluğumu dile getirmek istiyorum” diye konuştu.

 

Sanatçılar desteklenmeli

Başkan Ekrem Yüce de konuşmasında sanatın ve sanatçının desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, “Sakarya Kısa Film Festivali, 2015 yılında Golden Pumpkin Kısa Film Yarışması olarak serüvenine başladı. 2017 yılında ise uluslararası bir festival olma yolunda çalışmalar başladı. “Türkiye’yi Seviyorum Çünkü” teması ile yapılan yarışmada kısa film festivali uluslararası bir hüviyet kazanmış oldu. Bu yıl Büyükşehir Belediyemiz ve Üniversitemiz işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz festivali şehirle bütünleştirerek şehrimizle özdeşleştirmeye gayret ettik. Şehrin sosyal ve kültürel hayatına büyük katkılar sunan bu tarz etkinlikleri her zaman destekliyoruz. Kültürel ve sosyal dokuya yaptığı katkıların yanında ayrıca şehrimizin tanıtımında da önemli rol oynuyor” dedi.

 

Yeni ufaklar

Açıklamasına devam eden Başkan Ekrem Yüce, “Kısa filmler, bizlere farklı bakış açıları sunar ve sinemanın gelişmesine katkı sağlar. Sakarya’nın ulusal ve uluslararası camiada bu tarz kültürel faaliyetleri ile ön plana çıkması bizleri memnun ediyor ve gururlandırıyor. Sanatı ve sanatçıyı desteklemek, onların, sanatseverlerin yeni ufuklar açmasına, yeni bakış açıları sağlamasına ön ayak olmak çok önemlidir. Tarih boyunca da bu böyle olagelmiştir. Sanatı ve sanatçıyı desteklemek bizim kültürümüzde, geleneğimizde önemli yer tutar” dedi.

 

Katılımcılara tebrik

Başkan Yüce, “Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak genç sanatçılara daima destek olmaya önem gösteriyoruz. Şehrimizin kültürünü, doğasını, tarihini, tüm dünyaya tanıtmasını sağlayacak bu tarz organizasyonları desteklemeye devam edeceğiz. Film festivaline katılan tüm sanatçılarımızın, gençlerimizin emeğine sağlık. Bu yıl festivalde 120 film yarıştı. Kurmaca ve belgesel dallarında 3’er ödül verilecek. Eğitimin merkezi ve tepe noktası Sakarya üniversitesidir. Gençler sizinle büyüyor, gençler sizinle bu şehre katkı sağlayacak. Gelecek sizin elinizde. Yarışmaya katılan tüm gençleri tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Seneye, pandemiden uzak çok daha iyi bir organizasyonla görüşmek üzere Hepinizi en içten ve samimi duygularımla selamlıyorum” dedi.

 

Yeni modeller

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Üniversitesi olarak eğitimde sürekli yeni modeller denediklerini belirterek, gençlerin farklı hedeflerini destekleyen bu yeni modeller ile Türkiye’deki yükseköğretim alanlarına ve diğer üniversitelere de model olarak ihraç etme kapasiteleri olduğuna değindi.

 

Gençleri cesaretlendirmek

Dekan Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel de bilim yuvaları olarak anılan üniversitelerden sadece teknik vesanayianlaşılmaması gerektiğini, üniversitelerin aynı zamanda kültür ve sanatın dabir parçası olarak görüldüğünü kaydetti.SAÜ olarak kültüre, sanata ve sinemaya büyük bir katkı sağlamak ve genç sinemacıları cesaretlendirmek için böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirten Adıgüzel, “Bu yıl genç arkadaşlarımızı film çekmeye yöneltmek için cesaretlendirmek çapası büyüyerek, gelişerek devam etti. İnşallah bu böylede devam edecek. Ben Türkiye’nin her yerinden hatta dünyanın birkaç bölgesinden bu yarışmaya film gönderen, yarışmayı kazanan, kazanmayan bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonraki yıllarda daha büyük festivallerde daha güzel filmler izlememizi sağlayacak arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

 

 

24 Ekim 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 34241 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU