Günün Tarihi:24 Haziran 2021

‘Geldikleri gibi giderler’


Cumhuriyetin 97’inci kuruluş yıl dönümü vesilesi ile Demokrasi Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunan CHP İl Başkanı Ecevit Keleş iktidarı eleştirerek, “1918 de Atatürk’ün dediği gibi “Geldikleri gibi giderler” diyoruz” dedi.

Çelenk sundular

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle CHP İl Örgütü, Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya Şubesi, Mimarlar Odası ile Makine Mühendisleri Odası Demokrasi Meydanı’nda bulunan Atatürk büstüne çelenk sundu. Törende çelenkler sıra ile sunulurken ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kimsesizlerin kimsesi

Tören sonrasında bir konuşma gerçekleştiren CHP İl Başkanı Keleş, “Ulu önder Atatürk Cumhuriyet nedir? Diye soran vatandaşa ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir’ demişti. Cumhuriyet, köylünün, işçinin, işverenin her kesimden tüm vatandaşların kimsesidir. Cumhuriyet garibanın, yetimin hastanın, evi yurdu olmayanın, evine ekmek götüremeyen vatandaşın kimsesidir. Cumhuriyet, üniversiteyi bitirip iş bulamayan, hayallerine pranga vurulan gençlerin kimsesidir” dedi.

 

Hukuk arayanlar

Keleş, “Cumhuriyet,  kadınlarımızın, kızlarımızın çocuklarımızın kimsesidir. Cumhuriyet adalet arayanların hak arayanların hukuk arayanların kimsesidir. Cumhuriyet demokrasinin, özgürlüklerin kimsesidir. Cumhuriyet talan edilen tarım arazilerinin, doğa katliamı yapılan ormanlarımızın, nehirlerimizin, derelerimizin, göllerimizin, denizlerimizin kimsesidir. Cumhuriyet sokak hayvanlarımızın kimsesidir. Cumhuriyet Kocaali’nin, Taraklı’nın, Sapanca’nın, Pamukova, Geyve’nin, Akyazı’nın Hendek’in Sakarya’nın kimsesidir” ifadelerini kullandı.

Korku imparatorluğu

Keleş, “Yirmi yıldır Cumhuriyeti her fırsatta karalayarak, İran, Irak gibi göstermeye çalışanlar şeker fabrikalarımızı, Türk Telekom’u, Tank Palet’i peşkeş çektiler. Yirmi yıldır bu ülkeyi yönetenler Osmanlı’nın son dönemi gibi halkımızın üzerinde kurdukları korku imparatorluğuna karşı 1918 de Atatürk’ün dediği gibi ‘Geldikleri gibi giderler’ diyoruz. 97. yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı’nın en geç 100. Yılında saraylarından ülkeyi yönetenler geldikleri gibi gidecekler. Hepimizin bayramı kutlu olsun” dedi. Törenin ardından Başkan Keleş, çocuklara ‘Atatürk’yapbozu hediye etti. 

 

30 Ekim 2020 , Cuma Bu haber toplam 1877 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU