Ulaşıma zam geldi!11 Kasım 2020, Çarşamba

Yeni fiyatlar

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ile Büyükşehir Belediyesi arasında devam eden yeni ulaşım tarifesi görüşmelerinde sona gelindi. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından oluşturulan yeni tarifeye göre minibüs ve taksi dolmuşlara 50 kuruş zam yapıldı. 2 lira 75 kuruş olan taksi dolmuş ücreti sivil 3 lira 25 kuruş, öğrencide 2 lira 60 kuruş oldu. 2 lira 50 kuruş olan minibüs ücreti ise 3 lira, öğrenci 2 lira 35 kuruş oldu. Karaman- Camili-Korucuk hattı ise sivil 3 lira 50 kuruşa çıktı.

Pandemi etkisi

Pandemi döneminde koltuk sayısının azaltılmasının ve yolcu sayısının azalmasının esnafları zor duruma soktuğunu ifade eden Sakarya Otomobilciler Odası Başkanı Feridun Canbaz, “Dövizin artması ile zaten birçok girdi maliyetimiz yükseldi. Araç fiyatları neredeyse iki katına çıktı. Parçalar pahalandı, lastik ve benzeri gereçlerin de fiyatları bir o kadar arttı. Bunların yanı sıra pandemi tüm kesimleri olduğu gibi esnafımızı da olumsuz etkiledi. Zam yapmakta mecbur kaldık. Bizleri anlayışla karşılayan ve desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Halk otobüsleri

Halk otobüslerinde ise Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası’nın, Nisan ayında istediği zam yine UKOME tarafından onaylandı. Böylelikle ulaşıma kilometreye göre yüzde 14 ile 18 arasında değişen zam geldi. Oda Başkanı Cevat Demir yapılan zammın esnaf için gerekli olduğunu ifade ederek, “Pandemi sonrasında esnafımız büyük bir sıkıntı içindeydi. Zararına çalıştık bu zam çok gerekliydi” dedi.

Koltuk sayıları

Halk otobüslerinin yüzde 60 ayakta yüzde 40 oturma düzeninde olduğunu ifade eden Demir, “Pandemi döneminden beri ayakta yolcu alamıyoruz. Tüm komşu illerde halk otobüsleri 3’te bir oranında ayakta yolcu alma hakkına sahipken bizlerin yolcu alması yasak. Zam yapılmasına rağmen esnafımızın para kazanabilmesi için ayakta yolcu kuralına da bir düzenleme gelmeli. 6 aydan fazla süredir zararına çalışan bu insanlar artık dayanacak durumda değiller. Çok fazla bir şey değil diğer illerde uygulanan kuralın burada da uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Ekmek götüremiyor

Demir, “Yolda araç bekleyen yolcuları ceza yiyeceğiz diye alamıyoruz ama onları cezalandırmış oluyoruz. Örneğin bir halk otobüsünün ruhsatında 20 yolcu koltuğu görülürken ayakta 39 yolcu izni veriliyor. Bu araçlar 6 aydan beri 20 kişi ile çalışabiliyor. Bunun bir kısmı da serbest kart oluyor yaktığı yakıt aynı nasıl kazanç sağlayıp eve ekmek götürecek bu insanlar?” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 3882 defa okundu.