ATSO’dan yatırımcılara çağrı13 Kasım 2020, Cuma

Herkes kazansın

Akyazı’nın yatırımcı için kazançlı bir ilçe olduğunu belirten Bayraktar, “Akyazı'nın tarımda, turizmde, sanayide ve daha birçok alanda potansiyelinin ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Buradan tüm iş dünyamıza seslenmek istiyorum. Akyazı genç nüfusa sahip bir ilçemiz, gelin bu genç nüfusu yatırımlar ile iş sahibi yapalım, hem gençlerimiz, hem de yatırımcımız kazansın. Kalkınan Akyazı olsun, Sakarya olsun, büyüyen Türkiye ekonomisi olsun" dedi.

Ara eleman sıkıntısı

Bayraktar, “Türkiye’de son dönemde artan işsizlik oranlarında genç nüfus önemli bir yer tutuyor ve bu bizim bölgemiz içinde geçerli. Maalesef ki genç nüfusumuz olmasına rağmen üyemiz olan sanayi kuruluşlarımız kalifiye eleman ve ara eleman bulma noktasında sıkıntı yaşıyor. Mesleki eğitim Türkiye’de gerek eğitim, gerekse de ekonomi dünyasının en önemli konularının başında geliyor. Sistemin tüm çocukları lisans eğitimi almaya özendirdiği bir ülkede, herkesin yüksek tahsil yapma şansı istatistiki olarak mümkün görünmüyor. Özel üniversite sayısının da hızla artmasına karşın, üniversite mezunu işsiz sayısı her geçen gün çoğalıyor” dedi.

Meslek liseleri

Bayraktar, “Bununla birlikte iş dünyası, kalifiye ara elaman bulamadığından ve bu nedenle maliyetlerinin yükseldiğinden, bu durumun ekonomiye olumsuz katkı sunmasından şikâyetçi. Meslek liselerinin ve mesleki olarak eğitim veren yüksek okullarımızın önemini dünyanın ve ülkemizin yaşamış olduğu pandemi günlerinde kendi çalışmaları ile yapmış oldukları maske, dezenfektan ve benzeri ürünlerle hem okullarına, hem de ekonomiye katkıda bulunarak önemini bir kez daha gösterdiler. Bizlerde Ticaret ve Sanayi Odası olarak eğitime önem veren bir oda olmamız münasebeti ile okulların ihtiyaçlarını ve taleplerini her zaman karşıladık ve karşılamaya da devam edeceğiz” dedi.

Yatırıma ideal

Bayraktar, “Akyazı, organik tarım, sera tarımı ve tarım sanayisi yatırımı için ideal bir bölgedir. Akyazı jeotermal kaynakları ve sulanan verimli arazileri sayesinde meyvecilik, sebzecilik, seracılık, hayvancılık ve tarıma dayalı sanayi yatırımları için ideal konumunda olan bir bölgedir. Seracılık projeleri ile ürün çeşidi ve miktarında hızlı bir değişim olacak.

Akyazı yatırımcıların hammadde talebine hızlı, kolay ve yerinde ulaşma imkanı sağlamasından dolayı, yatırımların getirisi daha yüksek olan bir ilçemizdir. Akyazı'nın aynı zamanda metropollere olan yakınlığı ve geçiş noktaları üzerinde olması münasebeti ile ticari pazarlara ulaşmak isteyen yatırımcılara büyük imkanları sunmaktadır. Yatırımcıları Akyazı’mıza davet ediyor ve gerekli teşviki almaları yönünde yapabileceğimizin en iyisini yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

 

Bu haber toplam 7821 defa okundu.