Günün Tarihi:16 Haziran 2021

Genç yönetmene Japon ilgisi


Adapazarlı Genç Yönetmen İhsan Kaya, 128 milyon nüfuslu Japonya'nın 8 milyon tirajlı yayın organı The Asahi Shimbun Gazetesi'ne haber konusu oldu.

Söyleşiye geldiler

Japonya'nın en itibarlı gazetelerinden The Asahi Shimbun Gazetesi'nin Türkiye Büro Şefi Takano Yusuke ve Türkiye Muhabiri Mesut Küçükarslan, Adapazarı'na gelerek Sait Tanış Kültür Merkezi'nde Sakaryalı genç yönetmen Ihsan Kaya ile çekmiş olduğu '17 Ağustos 1999; Yüzyılın En Uzun Gecesi' Belgeseli üzerine geniş bir söyleşi gerçekleştirdi.

Güzel örnek

Konu hakkında bilgi veren Japon gazeteci Takano Yusuke, 'Japon halkı Türkiye'yle, özellikle de deprem ile çok yakından ilgileniyor. Biz de, kendi hayatı çektiği belgesel kadar ilginç olan yönetmen İhsan Kaya'yı bizzat gelip yerinde haber yapmak istedik. Belgeselini içerik, dil ve kurgu olarak başarılı bulmuştuk. Bu kez yönetmen Kaya'nın ve belgeselinin hikayesi üzerine söyleşi yaptık. Kaya, deprem trajedisine rağmen kendisini yetiştirmiş ve geliştirmiş güzel bir örnek. Belgeselini de deprem bilinci oluşturma yönünde olumlu bir çalışma olarak görüyoruz. Kendisini kutluyoruz. Onu ve çalışmasını 8 milyon tirajlı gazetemiz aracılığıyla Japon kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Yönetmen İhsan Kaya'ya bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum' dedi.

Türkiye gerçeği

Yönetmen İhsan Kaya ise, “Acılar bir daha yaşanmasın amacıyla çektiğim belgesel, yerel ve ulusal basın tarafından büyük ilgi gördü. Belgeselim bu kez uluslararası bir alanda haber konusu oluyor. Deprem Türkiye'mizin acı bir gerçeği. Dünya basını da bu gerçeğimizle ilgileniyor. Japon gazetesinin benimle söyleşi yapması benim için ilginç bir başarı öyküsü olduğu kadar, Adapazarı Depremi'nin Japon kamuoyuna gerçek boyutuyla duyurulması açısından da olumlu. Asahi Gazetesi'nin Türkiye yetkileri Takano Yusuke ve Mesut Küçükarslan'a çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

14 Kasım 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 4640 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU