Günün Tarihi:5 Aralık 2020

‘Kaybedecek zaman yok’


Depremin üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “ Kaybettiğimiz bunca zamandan sonra artık tek bir dakika geçirecek lüksümüz kalmamıştır. İvedilikle kentsel dönüşüm yöntemine ve amacına uygun şekilde hayata geçirilmelidir” dedi.

Ders çıkarılmamış’

Cumhuriyet Partisi İl Başkanı Ecevit Keleş dün bir basın toplantısı düzenleyerek deprem konusuna dikkat çekti. Marmara ve Düzce depremlerinde hüzün yaşadığımızı hatırlatan Keleş, “Yüzlerce yurttaşımızın yaşamını yitirdiği acı dolu bir günün anısını dün yaşadık. Binlerce kişi yaralandı. Aradan tam 21 yıl geçti. Gördük ki geçen 21 yılda yaşanan felaketlerden ders çıkarılmamış” dedi.

 

İzmir depremi

Keleş, “30 Ekim’de İzmir ve çevresinde meydana gelen deprem tüm Türkiye’yi derinden üzmüştür. Depremde yitirdiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Haberi aldığımız ilk andan itibaren tüm Türkiye gibi bizler de bölgeye ulaşmak adına seferber olduk. Sakarya’da CHP örgütleri olarak vakit kaybetmeden yardım konusunda gerekli çalışmaları yapmaya koyulduk. Deprem felaketinde en yüksek duyarlılığa sahip şehir olarak onların acil ihtiyaçları için gerekli her türlü malzemeleri onlara ulaştırdık. Ardından konteyner eksikliğini gidermek için çalışmalar yaparak arkadaşlarımızla deprem bölgesine ulaştırdık” ifadelerini kullandı.

 

‘Lafla yürümüyor’

Keleş, “Bu iş artık laf üreterek çözülmüyor. Yani lafla peynir gemisi yürümüyor. Yıllardır ‘deprem öldürmez, ihmal öldürür, binalar öldürür’ diyoruz. Peki bu durumla nasıl mücadele ediyoruz? Daha geçtiğimiz günlerde mecliste kurulan deprem araştırma komisyonu ile bir nebze olsa umutlandık. Fakat ardından Meclise sunulan ‘Okul güvenliği’ önergesi reddedildi. Okulların depreme dayanıklılığının artırılması amacıyla MEB bütçesinin 10 milyar TL yükseltilmesi talebine AKP ve MHP milletvekilleri hayır dedi. Bizler bununla bir kez daha görmüş olduk ki mevcut iktidarla bu mücadeleyi sürdürmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

 

Kentsel dönüşüm

İmar affıyla yasal hale getirilen binaların acilen gerekli yapısal tetkiklerinin yapılıp, gerekiyorsa güçlendirilerek bu sürecin bir an evvel sonuçlandırılması gerektiğini ifade eden Keleş, “Vatandaşın eline evrak verip parasını alarak o binalar oturulur hale gelmiş sayılamaz. Türkiye’nin diğer şehirlerinde görmekte olduğumuz adı kentsel dönüşüm olarak tarif edilen fakat uygulanışı müteahhit dönüşümü olan uygulamalara şahit olmaktayız. Kentsel dönüşüm, bir bölgeyi, parselizasyonuyla, yollarıyla, alt yapısıyla, peyzajıyla, sosyal alanlarıyla yeni şartlarına uygun şekilde yeniden tasarlayıp o şekilde kamuya sunmaktır. Peki, bu bilgiler ve tecrübeler doğrultusunda Sakarya’da nasıl bir tablo ile karşı karşıyayız?” diye sordu.

 

Yönetmelikler

Keleş, “Asrın felaketinin üzerinden 21 yıl gibi uzun bir süre geçti. Sakarya’da ne gibi önlemler alındı? O günlerde bu afeti atlatmış kaç binamızın yeni bir depremi kaldırabilecek durumda olduğunu biliyoruz? Deprem sonrası yapılan yapıların kaçı gerekli yönetmeliklere uygun şekilde yapıldı? Biz bu sorulara yanıt ararken Büyükşehir belediyemiz son meclis toplantısında “Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı” kurduğu bilgisini paylaşıyor. Geçen 21 yılın ardından, konuya ilişkin bir daire başkanlığı kuruluyorsa, buradan anlaşılan depremin çok uzağında kalındığıdır” şeklinde konuştu.

 

Desteğe hazırız

Keleş, “Kaybettiğimiz bunca zamandan sonra artık tek bir dakika geçirecek lüksümüz kalmamıştır. İvedilikle kentsel dönüşüm yöntemine ve amacına uygun şekilde hayata geçirilmelidir. Bu hususta Cumhuriyet Halk Partisi olarak teknik katkı ile destek olmaya hazırız. Bunun için seferber olmalı ve belediyenin tüm imkanlarıyla bu konuyu bir an evvel hayata geçirmesi gerekmektedir” dedi.

 

Atatürk anıtı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Çaykur satış ofisinin yerine dair sarf etmiş olduğu sözleri eleştiren Keleş, “Kendisi satış ofisini atıl köşeye koyduklarını dile getiriyor. Arkadaşlar Atatürk anıtının hemen yanı başındaki alanı atıl alan olarak tanımlıyor Sayın Yüce.Aylardır anıtın bulunduğu alanın meydanın atıl bölgesinde olduğunun altını çizdik ve sesimizi yükselttik. Şimdi bu alana dair kendileri aynı ifadeleri kullanmaktadır. Bir an evvel Atatürk anıtının olması gerektiği yerine taşınması gerekmektedir. Bununla ilgilide gerekli adımların atılarak bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

14 Kasım 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 5767 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU