Günün Tarihi:14 Haziran 2021

‘Gelin siz de kahraman olun!’


Sakaryalı vatandaşlara immüm plazma bağışı için çağrıda bulunan Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, “Sakarya halkımızın plazma bağışında da yalnız bırakmayacağını biliyoruz. Yapacağınız bağışlarla sizlerde bir hayatı kurtarmış olabilirsiniz. Gelin sizlerde bu kahramanlardan olun” dedi.

Hızlı artış var

Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki dün tüm Sakarya’ya çağrıda bulunarak immüm plazma bağışına davet etti. Koronavirüs’ün son günlerde oldukça yayıldığını ifade eden Tiryaki, “Mart 2020 itibariyle ülkemiz Kovid-19 ile ciddi anlamda mücadele ediyor. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere insanlarımızın sağlığı ile ilgili gereken bütün tedbirler alınması rağmen, özellikle son zamanlarda kış ayının yaklaşması ve havaların soğumasıyla birlikte tekrar kovid vakalarında hızlı artışlar başladı” dedi.

 

İyileşen sayısı

Tiryaki, “Hem hasta sayımızda ki artış, hem de yoğun bakımda yatan hasta sayılarımızda ki artış sebebiyle gerekli tıbbi müdahalede tercih edilen tedavi yollarından biriside kovid tanısı konmuş ve iyileşmiş hastalardan plazma alınarak hasta kişiye nakledilmesi yolu ile bağışıklık sistemini güçlendirme işlemi yapılmasıdır. Bu sebeple özellikle son günlerde yaşanan artışla beraber hasta sayımız artmakta iken, iyileşen hasta sayımızda ciddi oranda artmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Yoğun bakım

Tedavi için immüm plazma bağışının önemli olduğunu ifade eden Tiryaki, “Kendisine Covid tanısı konmuş ve iyileşen vatandaşlarımızdan ricamız, kovid sebebiyle yoğun bakımda yatan hastalarımıza nakledilmek üzere immün plazma bağışında bulunmalarıdır. Kan bağışında olduğu gibi yine immün plazma bağışında bulunacak vatandaşlarımızı son bir yıl içerisinde endoskopi, ameliyat, doğum gibi operasyonlar geçirmemiş ve başkaca bir bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir” dedi.

 

Plazma bağışı

Tiryaki, “Kovid 19 enfeksiyonuna dair laboratuar test sonucu olan ve hastalığını evinde geçirmiş ve iyileşmiş olan vatandaşlarımızdan 18-60 yaş arasında olanlar ilk test tarihinden itibaren 40 gün sonra Kızılay kan merkezimize müracaat ederek 3 ay süreyle 10 gün arayla toplamda 7 defa plazma bağışında bulunabilirler. Bu güne kadar batı Karadeniz Bölge Müdürlüğümüz üzerinden yaklaşık bin bağışçımızdan plazma bağışı alınarak, hastalarımıza nakli gerçekleşmiştir” şeklinde konuştu.

 

Hayata tutunma

Tiryaki, “Bu güne kadar bizleri kan bağışı ve kök hücre bağışında yalnız bırakmadıkları gibi, Sakarya halkımızın plazma bağışında da yalnız bırakmayacağını biliyoruz. Özellikle kronik rahatsızlığı ve yaşlılığı sebebiyle bu hastalığı daha ağır geçiren vatandaşlarımız için yapacağınız bağışlarla onlarında hayata tutunması vesile olabilir, sizlerde bir hayatı kurtarmış olabilirsiniz. Gelin sizlerde bu kahramanlardan olun. İmmün plazma bağışında bulunacak vatandaşlarımızı, bağış şartlarını öğrenmeleri ve bağış yapmaları için kan bağış noktalarımıza bekliyoruz. Aynı zamanda hafta için mesai saatleri içerisinde 291 52 26 nolu telefonla bilgi alabilirler” dedi. 

14 Kasım 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 19131 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU