Günün Tarihi:7 Mart 2021

İslam ve özgürlük konuşuldu


Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Demir’in konuşmacı olarak katıldığı “İlahî Takdir ve Beşerî Tercih Arasında İnsan Özgürlüğü” konulu bir online konferans düzenledi.

Online

Moderatörlüğünü İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hülya Terzioğlu’nun yaptığı online konferans, SAÜ İlahiyat Fakültesi Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı.  Konferansın açılışında konuşan Terzioğlu, özgürlük konusunun İslam’ın ulûhiyet ve insan anlayışı açısından belirleyici bir konu olduğunu ifade etti. İslam inanç sistemi açısından bu meselenin nasıl telifi mümkün hale getirilebileceği, yaşanılan dünyanın yükselen değeri olan özgürlük kavramının kadim kültürümüzden faydalanılarak nasıl açıklanacağı ve tanımlanacağının mühim bir mesele olduğunu söyleyen Terzioğlu, bu önemli konuda konferans vermeyi kabul eden Doç. Dr. Osman Demir’e teşekkür etti.

Özgürlük

Doç. Dr. Osman Demir ise, İslam düşüncesinin klasik döneminde insan özgürlüğüne dair ortaya konulan görüşlerin yanı sıra konunun günümüzü ilgilendiren yönleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kader ve özgürlük tartışmalarının her zaman var olduğunu ve insanlık kadar eski olduğunu belirten Doç. Dr. Demir, konunun Allah’ın belirlemesi (ilahî takdir) ve beşerî tercih (ihtiyar) şeklinde iki yönü olduğunu, meseleye insan merkezinden bakıldığında zihnimizin daha az karışacağını söyledi.

Kader

Özgürlükten kaçışın sorumluluktan kaçış olacağını ifade eden Demir, ancak fâil-i muhtar bir Tanrının özgürlük verebileceğini değinerek, “Kendi zaten sınırlı olan, mûcib biz’-zât olan Tanrı’dan, mecburen yaratması gereken bir Tanrı’dan ne kadar özgürlük fikri çıkabilir ya da üretebilir” dedi.  Demir, konuşmasının devamında kader meselesinin İslam tarihindeki yeri üzerinde durdu. Kader meselesinin kelâmın ortaya çıkışını belirleyen en önemli meselelerden biri olduğunu ve kelâmın konularının bunun üzerine şekillendiğini söyleyen Demir, İslâm öncesi dehr anlayışı ve İslam tarihinin ilk dönemlerindeki kaderle ilgili tartışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu. Program sonunda katılımcıların soruları cevaplandı.

 

21 Kasım 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 669 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU