Günün Tarihi:25 Ocak 2021

Bin yataklıya adım adım


Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü toplantısında Adapazarı Alandüzü’ne inşa edilecek olan Bin Yataklı Şehir Hastanesi için imar değişikliğini içeren maddeler komisyona havale edildi.

Olağanüstü toplandı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclisi dün olağanüstü toplandı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Ekrem Yüce başkanlık etti. Bin yataklı şehir hastanesinin inşa edileceği Alandüzü’nde ki arazinin imar değişikliği için olağanüstü toplanan mecliste konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Alacağımız kararlarla birlikte şehir hastanesinin yapım süreci hızlanacak” dedi.

 

Kovid-19 salgını

Olağanüstü toplanan meclis toplantısında konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Kovid-19 resmi rakamlara göre ilk olarak 12 Aralık 2019’da Çin’de görüldü. Kısa sürede yayıldı. 3 gün sonra bir yıl olacak. Dünya genelinde toplam 67 milyondan fazla vaka ve 1 buçuk milyondan fazla ölü var. Birçok ülkenin sağlık sistemi çöktü veya çökmek üzere. Birçok ülkenin sigorta sistemlerinde, sağlık sistemlerinde sorunlar ortaya çıktı” dedi.

 

Hazırlıksız yakalandılar

Ekrem Yüce, “ Ülkeler salgına hazırlıksız yakalandı. Ülkemizde ise daha farklı bir tablo oluştu. Tıbbi malzeme, ilaç bulma konularında diğer ülkeler gibi büyük sıkıntılar yaşamadık. Ayrıca salgının ilk gününden itibaren pek çok ülkeye yardım ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi pek çok ülkeden daha başarılı bir salgın politikası izledik. Bunun yanında pek çok ülkeye çeşitli destekler verdik. Yine yerli aşı çalışmalarında da önemli mesafeler kat ettik” şeklinde konuştu.

 

Acil Durum Hastanesi

Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimizdeki iş adamlarının, siyasetçilerin, bürokratların, STK’ların, Büyükşehir Belediyemizin ve Bakanlığımızın desteği ile bir Acil Durum Hastanesi kurulması için çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi olarak Acil Yardım Hastanesi için yer tahsisi konusunda her türlü yardımı sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca Hastanenin yapılması için 1 milyon liralık nakdi destekte bulunacağımızı da buradan bildirmek isterim” dedi.

 

Öncelikli hastane

Hastanenin bir an önce yapılmasının elzem olduğunu ifade eden Yüce, “ Bütün önceliğimiz Acil Durum Hastanesi olmalıdır. Herkes elini taşın altına koymalı ve bir an önce bu hastane yapılmalıdır. Acil Durum Hastanesi için en uygun yer olarak D-100 karayolunda Sakarya Köprüsü’nü geçince Karayollarına ait bir yer var. Bu alanı arka tarafa doğru ötelemek ön tarafını da Acil Durum Hastanesi yapılması için bugün yazışmaları başlatıyoruz. Bakan beye yer tahsisi için talepte bulunduk. İnşallah tahsis yapılırsa bir an evvel hastane için çalışmalarımızı hızlandıracağız” dedi.

 

Şehir hastanesi

Olağanüstü toplantının Bin Yataklı Şehir Hastanesi içinde önemli olduğunu ifade eden Yüce, “Uzun zamandır Şehir Hastanesi’nin yapılması için çalışmalar yürütülüyor. Son aşamasına geldik fakat ihale için bir maddenin değişmesi gerekiyordu. Bugün burada Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Ormancılık Bakanlığının imar planı noktasındaki değişiklik talebi için olağanüstü toplanmış buluyoruz. Eğer bu toplantı yapılmasaydı süreç bir ay uzayacaktı. Olağanüstü toplantımıza katılarak bu işin 1 hafta gibi kısa bir sürede çözüme kavuşturulmasını sağladığınız için sizlere teşekkür ederim” dedi.

 

OSB’nin genişlemesi

Hendek 2. OSB’nin genişlemesini içeren ikinci madde hakkında da konuşan Başkan Yüce, “2. Organize Sanayi Bölgesi, şehrimizin en önemli sanayi bölgelerindendir. Şehrimizin ve ülkemizin ekonomisinde ve üretiminde çok önemli yere sahiptir. Burada uluslararası çapta üretim yapan ciddi firmalarımız mevcuttur. Ancak bölgenin içerisinde bulunduğu arazi artık yetersiz gelmektedir. Daha evvel mecliste gündeme gelip komisyonda görüşmeleri tamamlanan ve 2. Organize Sanayi Bölgesinin genişletilmesine yönelik düzenlemeyi de bugün onaylayacağız inşallah” dedi.

 

Maddeler kabul edildi

Yüce’nin konuşması sonrasında 2 gündem maddesinden oluşan meclis toplantısında ilk madde Sakarya Şehir Hastanesi imar planı değişikliği İmar ve Bayındırlık komisyonuna havale edildi. Gündemin ikinci maddesi olan 2. Organize Sanayi Bölgesi çevre düzeni planlaması oy birliği ile kabul edildi.

9 Aralık 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 13267 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU