Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Yağ fiyatlarını eleştirdi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ecevit Keleş, 65 liradan satılan ayçiçek yağındaki fiyat artışını eleştirdi.

Yağlara alarm takılıyor

Ayçiçek yağının fiyatına tepki gösteren Başkan Keleş, “Türkiye Cumhuriyeti, tarım konusunda belki de tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşıyor.  Bugün 3 Trakya büyüklüğünde tarım alanını ekilmeyen ülkemizde, vergiler, faturalar gibi girdilerle çiftçi ve işletmeciye ‘Ekme, yetiştirme, işleme’ deniyor. Bunun etkisini belirgin olarak ayçiçek yağında görmek mümkün. Yurttaşımız ayçiçek yağını sofrasının her aşamasında, işletmecimiz ise üretiminin her noktasında kullanıyor. Daha düne, 20 lira olan sofralık ayçiçek yağı, bugün 60 liradan, 65 liradan satılıyor. Yağlarına alarm takan marketler var. Dünya’nın en önde gelen tarım ülkelerinden biri olmamız gerekirken, ayçiçek yağını vatandaşına 65 liraya satan ülke olduk” dedi.

Artık tüketiyoruz

 Ülke genelinde üretimin değil, tüketimin benimsendiğini vurgulayan Keleş, “AK Parti Hükümetinin tüketim toplumu anlayışı sebebiyle, ülkemiz ayçiçeği ihtiyacını karşılayacak kadar üretim yapmıyor. İçler acısı bu durum, bugün patateste, şeker pancarında kısacası tarım sanayisinin önemli hammaddelerinde geçerli. Bakınız, yıllardır savaş durumunda yok olmanın eşiğine gelen Suriye’den patates ihraç ediyoruz. En önemli değerlerimizden biri olan, ‘Kendi kendine yetebilen ülke’ unvanımızı kaybettik. Artık üretmiyoruz, tüketiyoruz. Çiftçinin girdileri, fabrikaların girdileri üretimin azalmasındaki en büyük etkenler. Çiftçisi üretmeyen, fabrikası işlemeyen bir ülkenin geleceği tehlike altındadır ve bunun tek suçlusu da onlarca yıldır çiftçisini, yurttaşını görmezden gelen hükümettir. Çitçinin girdilerini düşürmeden, yakıtından vergiyi, tohumundan ithalatı kaldırmadan bu işin altından kalkmak mümkün değil” dedi.

17 Aralık 2020 , Perşembe Bu haber toplam 217 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU