Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Sapanca Gölü’ne sahip çıkacağız


DEVA Partisi İl Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanı Ahmet Bayrak, İl Doğa Hakları ve Çevre Başkanı Ahmet Özkan ve Sapanca İlçe Başkanı Cemal Kamışoğlu, partinin il binasında Sapanca Gölü'nde yaşanan kuraklıkla ilgili ortak basın açıklamasında bulundu.

Kuraklık tehdidi

Yapılan açıklamada, “Demokrasi ve Atılım Partisi Sakarya İl Başkanlığı olarak şehrimizin en önemli markası ve doğal güzelliği olan Sapanca Gölü’nün, 2021 yılında öngörülen kuraklık tehdidi ile ilgili tespit ve önerilerimizi sunmak için sizlerle bir araya geldik. Sapanca Gölü, en son 2013-2014 yılında yaşanan kuraklıkta; minimum işletme kodu olan 29,90 m’nin altına düşerek ciddi sıkıntılar yaşamıştı. Sapanca Gölü onca uyarı ve kamuoyu baskısına rağmen halen endüstriyel kullanım da dahil olmak üzere Sakarya ve Kocaeli’nin ana içmesuyu kaynağı olarak kullanılmaktadır. Halen birçok su fabrikasını da havzasından dolaylı olarak beslemektedir.”

Seviyenin altına düşecek

“Sapanca Gölü’nün su bütçesinin korunması ekolojik sürdürülebilirlik dengesi açısından son derece önemlidir. Bu konuda uzmanların yapmış olduğu çalışmalarda gölün, 29,90m olan minimum seviyenin altına düşmemesi gerekmektedir. Gölün su kalitesinin ve ekosisteminin korunmasında bunun önemi çok büyüktür. Böyle bir durum gölün doğal deşarjını Çark deresine sağlayamaması demektir ve gölün kendini yenileme periyodunun düşmesi demektir. Ayrıca Çark Deresine deşarj yapılamadığı takdirde deredeki ekosistemde bu durumdan ciddi olarak etkilenecektir.”

Boynumuzun borcu

“Göldeki su seviyesi, işletme kotları olan 32.20-29,90 aralığında kesinlikle tutulmalıdır. Şuanda gölün kotu 30,40 m civarındadır. Yani çok kısıtlı aktif su bütçesi bulunmaktadır. 2021 yılında yaşanması öngörülen kuraklık da gerçekleşir ise 2014 yılından çok daha ciddi bir durum ile karşı karşıya kalabileceğimiz konusunda kamuoyunu uyarıyoruz! Yetkilileri bu konuda gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz! Yıllardır konuşulan ve bir türlü çözülemeyen Sapanca Gölü’nün statüsü ve çok başlığı nedense bugüne kadar siyasi irade tarafından giderilememiştir. Sapanca Gölü’nü bize atalarımızın emaneti, bizlerin de çocuklarımıza mirası olduğu düşünmekteyiz. Onun için emaneti ne pahasına olursa olsun korumak boynumuzun borcudur.”

Söz veriyoruz

“Sapanca Gölü esasen kültür mirası ve doğa harikasıdır. Bizler gölün suyundan bugüne kadar yararlandık. Ama artık Sapanca Gölü’nün içmesuyu olarak bile kullanımının sınırlandırılması gerekmektedir. Sakarya ve Kocaeli’nin alternatif su kaynaklarını artık devreye almalı ve DSİ tarafından yapılmakta olan gölün sigortası olan ve yapımı yılan hikayesine dönen Ballıkaya projesinin çok kısa zamanda tamamlanarak göl üzerindeki tehditlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Genel Başkanımız Ali Babacan’ın Sakarya il kongremizde Sapanca Gölü’nün korunması için gerekeni yapacağız sözünü; Sakarya İl Başkanlığı olarak taahhüt ediyoruz. DEVA iktidarında Sapanca Gölü’nün korunması ile ilgili yasal düzenlemenin yapılacağını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kısacası Sapanca Gölü’ne sonuna kadar sahip çıkmaya söz veriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

17 Aralık 2020 , Perşembe Bu haber toplam 209 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU