Tedaviye hızlı başlangıç yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Tedaviye hızlı başlangıç16 Kasım 2020, Pazartesi

Yüzyılın illeti koronada ne yazık ki vaka artışı sürüyor. Hem de ciddi biçimde sürüyor. Bir ara vaka sayısında düşüş başladığında biraz umutlanmıştık. Ancak   havalar soğumaya başladığında  artış başladı. Hem de tahminlerin üzerinde bir artış. Böylesi bir artışta  bana  göre vatandaşların   bir türlü tehlikenin farkında olmaması, ya da olmak istemeyip ucuz kahramanlık peşinde koşması.  Durum gerçekten son derece ciddi boyutlara ulaştı. Bence maske takmayanlara ve önlemleri bir şekilde ihlal edenlere verilen para cezaları şimdiki gibi alt sınırdan değil üst sınırdan verilmeye başlanmalıdır. 900 lira cezayı göze alıp toplum sağlığını hiçe sayanlar. Bakalım ceza üst sınır olan 3 bin 200 liradan kesilirse ucuz kahramanlığı sürdürebilecekler mi?

***

            Sık sık belirtiyorum. Alınan önlemlerde toplu taşıma araçlarının dezenfekte edilmesi hafife alınıyor gibi. Bence bugünden itibaren her toplu taşıma aracı  akşam mesai bittikten sonra dezenfekte edilmeli ve  en son hangi tarihte dezenfekte edildikleri vatandaşın görebileceği bir yere asılmalıdır. Bunu sağlamak çok mu zor?  Hiçte değil. Bazı illerde toplu taşıma araçları her sefer sonrasında garaja geldiklerinde dezenfekte ediliyorlar.

                        Test sonucu beklenmeyecek

            Sakarya’da günlük vaka sayısı bini aştığından ve artış her gün devam ettiğinden artık tedaviye çok kısa zamanda başlandı. Bunun için öksürüğü olan vatandaşlar acaba grip mi oldum koronaya mı yakalandım diye evde oturup beklemeyecek. Hemen iki pandemi hastanesinden  eski  Kadın  Doğum Hastanesi ya da Yenikent Hastanesine başvursunlar. Borada yapılan muayene sonrasında öksüren hastalara test sonuçları beklenmeden  hemen korona tedavisine başlanacak. Böylece test sonucu beklenirken vakit kaybının önüne geçilmiş olacak.

            Evet, kurallara tam olarak uyduğunuzu düşünseniz de yoğun öksürükle karşılaştığınızda hemen bir pandemi hastanesine başvurup tedaviye başlayın. Test sonucunuz negatif çıkarsa tedaviye son verilir. Ancak pozitif çıkarsa bir an önce tedaviye başlanmış olur. Yerinde bir karar.

            Bir kez daha vurguluyorum işin şakası yok aman önlemleri ihmal etmeyelim.

Olumlu gelişme

            Kovit-19 salgınında olumsuz tablo devam ederken acaba korona aşısı ile ilgili gelişmeler ne durumda. Korona aşısını bulmak için birlikte hareket eden Alman Biontech  ve Pfizer firmalarının  Türkiye paydaşı olan Sakara Üniversitesi  Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay ile görüştüm.

            Bilindiği gibi aynı grubun çalışmalarına katkı sağlamak için Sakarya’da da 40 deneğe hazırlanan korona aşıları vurulmuştu.

            Karabay, sonuçların çok olumlu olduğunu belirterek, “Muhtemelen aralık ayı içinde aşıların yeterliliğini onaylayan Amerika’daki FDA merkezine başvurulacak. Sonucun olumlu olmasını bekliyoruz.”

Böylesi olumsuzlukların arasında Karabay Hoca’dan güzel bir gelişmeyi öğrenmiş olduk.

***

İntaniye Uzmanı Prof. Dr. Karabay Hoca’ya  son günlerdeki korona vakalarındaki artışın nedeninin ne olabileceğini de sordum. İşte yanıtı:

            “Havalar soğuyunca insanlar doğal olarak kapalı alanlara giriyorlar. Kapalı alanlarda mesafe kuralına uymak yaz mevsimine göre daha sıkıntılı oluyor. Bu nedenle  vaka sayısında artış gözleniyor.”

            Artık hatır işi gönül kırılmasına bakmayacağız. Kapalı mekanlarda  mesafe kuralına mutlaka uymak gerekiyor. O mekanda kurala uyulmuyorsa hemen mekanı terk etmek gerekiyor.

            Bir kez daha vurguluyorum. Bu isin şakası yok.