Günün Tarihi:23 Ocak 2022

‘Ben yapabilirim diyebilmeliler’


Bir televizyon kanalında ‘İş ve Başarı’ programına konuk olan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Türkiye’nin gelişmesinin kaliteli mal ve hizmet üretiminden geçtiğini, bilgiden pazara giden yolu en doğru şekilde kurgulamaya ve “ben yapabilirim” diyen öğrenciler yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Üniversiteyi anlattı

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, TV8İnt kanalında yayınlanan ‘İş ve Başarı’ programına konuk oldu. Programda SUBÜ’ye ilişkin detayları paylaşan Sarıbıyık, geliştirdikleri eğitim modeli, iş dünyasıyla kurdukları ilişkiler, üniversitenin sosyal imkânları ve yurt olanaklarıyla ilgili bilgiler verdi. Sakarya’nın birçok imkâna sahip yaşanabilir bir şehir olduğunun altını çizen Sarıbıyık, öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diledi.

İyi mezunlar

Türkiye’nin gelişmesinin ürettiği mal ve hizmetin kalitesini bağlı olduğuna inandıklarını belirten Sarıbıyık, “Biz de bundan hareketle bilgiden pazara giden yolu üniversite olarak doğru kurgulamaya çalışıyoruz. Tasarımdan üretime, üretimden pazarlamaya geçişleri de doğru bir şekilde kurgulamamız gerekiyor. Yetiştirdiğimiz öğrenci iyi bir tasarım yapabiliyor olmalı. Yine iyi yapılmış tasarımı en iyi şekilde üretecek insanların da sektörde yer alması lazım. Ürettiğimiz ürünü pazarladığımız da ise ülkemize fayda üretir hale geliniyor. Öğrencilerimizi bölüm ve programlarına göre bir ya da iki dönem tam zamanlı olarak işletmelere gönderiyoruz. Bunu iş dünyası ile işbirliği olarak gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimizin önemli bir kısmı ihtiyaç dâhilinde eğitime gittikleri işletmelerde işbaşı yapıyor.”

Ben yapabilirim

Sosyal aktivitelerin şekillenmesinde öğrencilerin isteklerinin en önemli belirleyici olduğunu vurgulayan Sarıbıyık, “Eskiden beri uyguladığımız ve iş dünyası temsilcilerini öğrencilerimizle buluşturmaya yönelik Akademik Gelişim Platformu’nun yapmış olduğu çalışmalar bu anlamda kıymetli. Biz bu platform çatısı altında eski mezunlarımızı ve kendisini kanıtlamış olan kişileri derslerimize davet ediyoruz. Öğrencilerimizin kendi gerçekleştirdikleri kulüp faaliyetleri de oldukça çeşitli ve başarılı. Örneğin Tetra Elektromobil Topluluğumuzun yaptığı çalışmalar neticesinde Teknofest kapsamındaki TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışları’nda aracımız 3. oldu.”

İşbirliği olmalı

Mehmet Sarıbıyık, “Öğrencilerimiz hocalarıyla işbirliği halinde gerçekleştirdikleri sosyal faaliyet neticesinde önemli şeyler üretmiş oluyorlar. Yerliliği yüzde 95 olan bu aracın motorunu da bir hocamız geliştirdi. Öğrencilerimize böyle faaliyetler neticesinde bir şevk geliyor. Beceremem yerine ben yapabilirim noktasına geliyorlar. Yine Teknofest’in insansız hava aracı kategorisinde de 5. sırada yer aldık. Bunların yanında doğayla, sosyal konularla, sporla ilgili faaliyetler yapan kulüplerimiz de var. Öğrenci yapmak istediği her türlü faaliyetle ilgili burada kendisine yönelik bir şey bulabilir.”

Geniş yurt imkânları

Sakarya’nın İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlere çok yakın olmasının avantajından bahseden Sarıbıyık, “Bununla birlikte yeşili ve mavisiyle ekonomik bir şekilde yaşanabilir bir şehir. Kredi Yurtlar Kurumu’nun 10 binin üzerinde öğrenciye hizmet veren yurtları mevcut. Bu yurtlar oldukça konforlu. Örnek çalışmaları da var. 50 civarında etkinliği yurtlarda gerçekleştiriyorlar. Özel işletmelerde yurtlarıyla öğrencilerimize hizmet veriyorlar. Ama ben yurt hayatını sevmiyorum diyenler de çok rahatlıkla ev bulabilirler. Sakarya rahat bir şekilde yaşanabilecek bir huzur şehri” ifadelerini kullandı. 

30 Aralık 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 234 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU