Bizim kuşak yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Bizim kuşak21 Kasım 2020, Cumartesi

Hani 68 kuşağı diye söylenir ya biz o kuşaktanız. İhtilaller ve muhtıralar ile büyüdük.

Şöyle bir düşünüyorum. Çark Deresi’nin kenarında  piknik yaparken, annemizin  tülbendi ile balık tuttuk.  Çark Deresi’nin plajında yüzmeyi öğrendik. Çark Gazinosu’nda uzaktan da olsa Hamiyet Yüceses’i,  Sevim Tanyürek’i  dinledik. Hanaltında çay içtik, Şenbeslen Pastanesi’nde dondurma, Melek Pastanesi’nde   Supangle yedik. Hemen her hafta sonu  Türkiye’nin en ünlü tiyatro topluluklarını Melek Sineması’nda izledik.

***

                23 Nisan bayramlarına günlerce  Atatürk İlkokulu bahçesinde ve civar sokaklarda yürüyüşler yaparak hazırlandık. Rengarenk kıyafetlerimiz ile ve büyük heyecan içinde Atatürk Bulvarı’ndaki resmi geçitlere katıldık. Her okul kendine has  güzellikler ile geçit törenlerine katılırdı.

                19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hazırlıkları ve stattaki törenler büyük bir heyecan içinde geçerdi. Güzellikler ile geçit törenlerine katılırdı.

                19 Mayıs hazırlıkları ve stattaki törenler büyük bir heyecan içinde geçerdi.

                Belediye İşhanı’nda ki santral kahvesinde briç oynadık. Akşam üstleri ise   penceresinde  gönül verdiğimiz kızlar ne zaman bulvar  turuna çıkacaklar diye heyecan ile beklerdik.

                Yılbaşı yaklaşırken Uzun Çarşı’da ki dükkanların vitrinleri çok güzel bir şekilde düzenlenirdi. Hemen her akşam Uzun Çarşı esnaflarının yılbaşı temalı vitrinlerini zevkle izlerdik.

***

                Unutulmaz mahalle maçları yaptık. Bu maçlar sırasında az da olsa kavga ettik. Atatürk Statı’nın toprak ve yer yer çakıldan oluşan zemininde  futbol oynadık.

                Adapazarı’nın  Melek, Fitaş, Saray, Atlas, Yeni ve Ses  gibi yazlık sinemalarında güzel   akşamlar geçirdik. Recep Gazozu içtik.  (Recep Gazozu  Çark Caddesi’nde Şehsuvar Hamamcıoğlu’nun babası Recep amcanın gazoz imalathanesiydi)

                 Milli Bayram akşamları Atatürk Bulvarı’nı tıklım tıklım doldurduk. Milli Bayramlar’da   büyük heyecan ile Tümen Bandosu eşliğindeki fener alaylarını izledik.

***

                İstanbul Üniversitesi’nde zaman zaman silah sesleri arasında  okumaya çalıştık. Yeri geldi küllükte çay içtik. Yeri geldi  Beyazıt’tan Sultanahmet’e “Özel hukuk açıldı. Özel tıbbiye ne zaman” şeklinde sloganlar atarak yürüdük. Yeri geldi Çakıl Gazinosu’nda   duhuliyeden Zeki Müren’i  izledik. Zaman zaman da  Çiçek Pasajı’nda mola verdik.

                Fındık zadedeki Sakarya öğrenci yurdunda güzel günler geçirdik. Hemen yanımızdaki çukur bostan sahasında Trabzon öğrenci yurdunda kalan arkadaşlarımız ile iddialı futbol maçları yaptık.

***

                Sakaryaspor’un ilk kurulduğu yıllardaki heyecanını yaşadık.  Çark Caddesini afiş ve bayraklar ile süsledik.

                   Şampiyonluk coşkularını yaşamamızın yanı sıra Bandırma deplasmanı gibi şansızlıklar yaşadık.

                Sakaryaspor sevdasını o günlerden kalplerimize kazıdık.

***

                Yine bizim kuşak 1967 depremini yaşadı. O günlerde Sakaryasporlu futbolcular Çark Caddesi’nin bahçesine kurulan çadırlarda kalmışlardı. 

                Yakın geçmişte 1999 felaketini  yaşadık. O günleri yaşamayanlara yaşanan sıkıntı ve acıları anlatmak mümkün değil.

                Yolun sonuna doğru karşımıza bu kez korona denen illet çıktı.

                Onu da atlatırız inşallah.

                Her ne kadar inşallah diyorsam da öncelikle önlemlere kesinlikle uymamız gerekiyor.

                Artık bu hafta ki tatil yazısı mı oldu, kahır yazısı mı pek bilemedim?

Galiba ikisinin arası bir şey.

Sağlıklı günlere…