Günün Tarihi:18 Ocak 2021

‘Kentsel dönüşüm gereklidir’


CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, kentsel dönüşüm ve deprem ile ilgili yetkililere seslendi.

Fakatsız yıkılmalı

Başkan Keleş, “Yeni yılın bu ilk günlerinde yıla yine deprem tehdidini ve kentsel dönüşümün gerekliliği hatırlatarak başlıyor ve yetkilileri uyarıyoruz. Zaman iyice daraldı, yapı stokumuz acilen elden geçmeli ve 2001 yılı (yapı denetim kanunu) öncesi yapılan tüm yapılar amasız, fakatsız yıkılmalıdır. Şehirde yaşayanların ihtiyaç, beklenti ve önerilerini tespit edip dikkate almak, şehrin yöneticilerinin sorumluluğudur. Verimli topraklarımızı heba etmeden, sağlam, estetik ve sosyal alanlara sahip yaşam alanları oluşturmak için şehrin imar planı en önemli anahtardır” dedi.

 

Sürece katılım

Keleş, “Kentsel Dönüşümde de temel amaç şehir ovasında tarla vasıflı arazilere yeni bina yapılması değil merkezdeki binaların yerinde dönüşümü olmalıdır. Bu esas alınarak ada bazında kentsel dönüşüm alanları belirlenmelidir. Bu konuda her fikir değerlidir. İlgili teknik odaların, sivil toplum kuruluşlarının sürece katılması önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda her türlü desteğe açığız.”

 

Neler yapılabilir?

Keleş, “Ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun iyi planlanmayan ve uygulamasında herhangi bir sebeple aksamalar olan kentsel dönüşüm çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur. Başarılı bir uygulama için en başta bir uygulama ana planı yapılmalı. Dönüşüm projesinin genel hedefleri ve bunu sağlamak için bölgesel hedefler net olarak belirlenmelidir.Dönüştürülmek istenen bölgenin bir dış halkasını kapsayacak bir plan yapılmalıdır” dedi.

 

Hayati derecede

Keleş, “Birbirinden bağımsız yerel ölçekli plandan kaçınılmalıdır. Planlamadan ödün verilmemeli gecikme olsa bile planlamanın tam anlamıyla netleşmesi beklenmelidir. Yapılmak istenen dönüşümün paydaşlarca tam olarak anlaşılması için tüm çaba sarf edilmelidir. Dönüşümün paydaşları doğru tespit edilmeli, gereksiz paydaşlıklar oluşturulmamalıdır. Uygulama safhaları doğru zamanlanmalı ve bu zamanlamalara uymanın dönüşüme duyulan güven için hayati öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Planlamadan teknik nedenler hariç taviz verilmemelidir” dedi.

 

5 Ocak 2021 , Salı Bu haber toplam 3915 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU