Günün Tarihi:28 Şubat 2021

Emeklilerde zam hüsranı


Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan, “ Emekli aylıklarına yapılan artış, yıllık enflasyonun altında kaldı” diye eleştirdi.

‘Zamlar az’

Emeklilere yapılan zamları eleştiren Başkan Turan, “Emekli aylıklarına yapılan zamlar ile yıllık enflasyon kıyaslandığında, emekli aylıklarına 2020 yılı birinci altı ayda yüzde 6,49 zam yapıldı. 2020 yılı ikinci altı ayında ise yüzde 5,75 zam yapıldı ve iki zammın kümülatif toplamı yıllık olarak yüzde 12,6 oldu. 2020 yılı sonunda tüketici fiyat artışı yüzde 14,60 olarak açıklandı.  Bu durumda; 2020 yılında emekli aylıkları yıllık tüfe artışına göre yüzde 2 daha az zam alındığı görülmektedir.  Bu nedenle, emeklilere yıllık tüfe artışının uygulanması,  altı aylık artışa göre daha gerçekçidir.”

 

Emeklileri korumuyor

Sinan Turan, “2021 yılında memur emeklileri yüzde 7,36 zam yapıldı. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine ise 2021 yılı 6 aylık  (Temmuz)  yüzde 8.36 zam yapıldı. TÜİK’in açıkladığı tüfe oranları gerçek enflasyonu yansıtmadığından, enflasyona endeksli zam artışları emeklileri korumaktan uzak kalmaktadır. Yüzdeli zamlar yerine seyyanen artışlar yapılması, daha gerçekçidir.  Örneğin 2021 yılında asgari ücret 500 TL artarken, emekliler ortalama 175 TL zam aldılar” şeklinde konuştu.

 

5 Ocak 2021 , Salı Bu haber toplam 587 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU