Günün Tarihi:25 Ocak 2021

‘Süt zammı yeterli değil’


Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, çiğ süte verilen 50 kuruşluk zammı yeterli bulmadıklarını söyledi.

 

Süt üretimi

Kızılcaali Mahallesi, Lazlar sokakta 18 dönüm arazi üzerinde bulunan 125 başlık çiftliklerinde süt üretimi yaptıklarını belirten Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, kaba yem maliyetlerinin yükseldiği için süte verilen zammın tekrar gözden geçirilmesini istedi.

 

Büyük sıkıntı

Başkan Çakar, “Ulusal Süt Konseyi'nin sektör paydaşları ile yaptığı toplantıdan sonra yüzde 3.6 yağlı ve yüzde 3.2 proteinli çiğ sütün referans fiyatını litre başına 2 lira 30 kuruştan 2 lira 80 kuruşa çıkardı. Hayvancılık sektörünün en büyük sıkıntıları yem maliyetlerinin yüksek olması, kaba yem ve kesik yem maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Buda ister istemez biz üreticilerin belini bükmektedir. Süte verilen zamları biz yeterli bulmuyoruz. Çünkü kaba yem ve kesik yem fiyatlarının yüksek olması bizleri ciddi anlamda etkilemektedir” dedi.

 

İki kat arttı

Çakar, “Geçen yıl kaba yem fiyatlarına baktığımızda slaj fiyatları tarlada 110 lira civarındaydı. Yonca fiyatları geçen yıl 80 kuruş civarındaydı bu yıl 1500 lira civarında oldu. Kesik yem fiyatlarına geldiğimiz zamanda 70-75 lira bandında olan 18 protein değerindeki yemlerin bugünkü fiyatları 120 ila 130 lira oldu. Geçen yıl ile bu yılı karşılaştırdığımızda yem fiyatlarında yüzde 100’e varan bir artış yaşanmış. Aynı şekilde süt fiyatlarında karşılaştırma yaptığımızda yapılan zammın yüzde 25’i geçmediğini görüyoruz. Bu durumdan baktığımızda süt işiyle uğraşan çiftçilerimizin kazancının yüzde 70’inin eridiğini görüyoruz’’diye konuştu. 

6 Ocak 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 4823 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU