COVİD'SİZ HAYAT... yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

COVİD'SİZ HAYAT...3 Aralık 2020, Perşembe

Sonsuza kadar devam edecek değil ya bu salgın, bitecek elbet...

  YA SONRA...

Neler bekliyor bizi?

Sanırım kurtulmakta en çok zorlanacağımız duygu; paranoya olacak...
Bu dönemden tüm insanlık alemi olarak çok şey öğrendiğimiz inkâr edilemez bir gerçek. Küçücük bir virüs karşısında bile bunca zaman çaresiz kalan insanlığımız biraz olsun haddini öğrenmiştir, diye düşünüyorum.
Diğer yandan bu dönemden çıktıktan sonra; bilim dünyası da kendini sorgulayacaktır. Sorgulamalıdır. "Bu virüs doğadan mı kaynaklandı?" Yoksa "bilimi kendi çıkarına, kötü anlamda kullananlar tarafından mı üretildi?" bilmiyoruz. Elimizde komplo teorilerinden öte bir şey yok ama; öyle ya da böyle bilimin çare üretmekte, bu denli zayıf kalması büyük soru işaretidir...

  Belki virüs mutasyona uğrayıp yeni konakçısını yaşatarak yaşatmayı öğrenecek, belki insan vücudu yeni konakçısına alışacak, belki de aşı üretilecek ve bugünler bitecek. Asıl önemli soru dünya bu dönemde yaşadığı değişimi yeni hayatına nasıl uyarlayacak?

  Bu soruyu kendi ülkemiz bazında değerlendirdiğimde;
-Bilim
-Sağlık
-Eğitim
-Sosyal devlet anlayışı,
-Üreten bir ekonomi,
-Tarım ve hayvancılık, bakımından başlayan öz sorgunun büyüyeceğini düşünüyorum.

Mevcut hükümet büyük bir sınav vermekle birlikte, gelecek olan hükümetin yükünün hiç de hafif olmayacağı kesin.
Zira iktidar kim olursa olsun; virüs daha fazla devam etse de etmese de gerek psikolojik, gerekse de ekonomik bir enkazı kaldırması gerekecek gibi görünüyor. Bu durum sadece bizim ülkemiz bakımından mevcut bir sorun değil tabii ki. Dünya genelinde bir sorun fakat biz kendi kapımızın önünü görmeliyiz önce.

  Sizi bilmem ama; Covid bitince "şöyle tatile çıkarız, böyle gezeriz" gibi bir hayal kuramıyorum. Covid bitince; eğitimi eksik kalan çocukların eksiklerini nasıl toparlarız, psikolojileri nasıl normale uyarlarız, sağlık ve özellikle bilimsel alanda; böyle bir durumla karşılaşma ihtimalimiz bakımından, nasıl bir alt yapı hazırlar ve gelişiriz, diye tonla düşünceye kapılıyorum...

  Dilerim en kısa zamanda pandemi biter ve geleceğe daha sağlam, mantıklı, akılcı adımlar attığımız yatırımlar yaparız.