Kara Kasım! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Kara Kasım!3 Aralık 2020, Perşembe

Geçtiğimiz Kasım ayı kovid-19 vakalarının en yüksek seviyeye çıktığı ay oldu. Hani “Kara Cuma, Kara Perşembe” gibi adlandırılan korku filmleri vardır. Bu pencereden bakıldığında geçtiğimiz Kasım ayını “Kara Kasım”  olarak adlandırabiliriz.

***

            Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk görüldüğü 11 Mart tarihinden bugüne yaklaşık 9 aydır bu illet ile mücadele ediyoruz.

            Ancak  geçtiğimiz Kasım ayı   Sakarya’da vaka sayılarının en üst seviyeye çıktığı ay oldu.  Salgının başladığı ilk aylarda ilimizdeki günlük vaka sayıları 50-60 arasında seyrediyordu. O günlerde vaka sayısı 70-80’lere çıktığında, “Vakalar arttı” diye endişe duyuyorduk. Kasım ayında ise günlük vaka sayısı bin 500’lere kadar çıktı. Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde Sakarya’da vaka sayısının % 100 artığını açıkladı. Bakan Koca’nın açıkladığı rakam Kasım ayındaki günlük artış oranlarından biriydi. Oysa Kasım ayında ilk günlere göre vaka sayısı 80’den, bin 500’lere kadar çıktı. Matematik ile aram hiç iyi değildir. 80’den, bin 500’çıkan bir yükselişin oranını bilenler hesaplasın. Ben göz kararı artış oranını yüzde bin olarak görüyorum.

            Bugünlerde ise Sakarya’da günlük vaka sayısının 800 ile bin 200 dolayında seyrettiği belirtiliyor. Bin  500 vakasını görünce 800 ‘eh işte’ dedirtiyor. Ancak ilk günlerde günlük vaka sayısının en yüksek seviyesinin 80 olduğu hatırlandığında ise 800 vakanın nasıl bir artış olduğuna siz karar verin. Kasım ayı içinde toplam vaka sayısı 50 bine yaklaştı.

Evde kal Sakarya

            Zaten son günlerde çevremize baktığımızda vakaların hızla arttığını hep gördük. Her gün bir yakınımızın, bir arkadaşımızın koronaya yakalandığı haberlerini almaya başladık.

            Bu arada vaka sayılarının istatistiki olarak hafta sonlarında daha çok arttığı görülüyor. Maske ve mesafe kurallarına uyulmadan yapılan partiler. Düğünler derken korona hafta sonlarında tavan yaptı.  Zaten hafta sonlarında sokağa çıkma yasağının olmasının nedeni de bu.  Sorumsuz kişiler maske ve mesafe kurallarına uymadığı için beraberinde vaka artışlarını getiriyor. Zorunlu sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sorumsuz kişilerin insan sağlığına verdiği zararın dışında sokağa çıkma yasağı nedeniyle esnaflarda büyük ölçüde mağdur oluyor. Tabi, vakalar bir evde bir kişi olarak seyretmiyor. Ev halkından biri yakalandığında diğer ev halkıda koronaya yakalanıyor.

            Koronadan korunmak için maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak gerekiyor. Ancak bugünlerdeki en geçerli slogan  mecbur olmadıkça  “Evde kal Sakarya” olmalı.

            Son zamanlarda sık sık paylaşıyorum. Hem sağlığımızı, hem sosyal hayatımızı alt üst eden böylesi sorumsuz kişilere uygulanan cezalar alt sınırdan değil üst sınırdan uygulanmalı. Üst sınırdan cezayı yiyince varsın bağırıp dursunlar.

                  Hastanelerdeki doluluk oranı

            Peki, vaka artışı yüzde binlere varmışken hastanelerde durum ne? Yani kovid-19 hastaları için yeterli yatak var mı?

            Şu anda ilimizde Eğitim ve Araştırma Hastanesi,  Yenikent Devlet Hastanesi ve eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi pandemi hastanesi olarak hizmet veriyor. Bu arada Hendek, Karasu, Akyazı ve Geyve Devlet Hastaneleri de pandemi hastalarına bakıyor.  Artan vaka sayılarına rağmen şu anda yatak sayısı ucu ucuna yetiyor.

            Aralık ayı inşallah, Kasım ayını aratmaz!