Uzunçarşı kapanacak!12 Ocak 2021, Salı

73 gündem maddesi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı Sosyal Gelişim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Başkan Ekrem Yüce’nin başkanlığında toplanan mecliste 2 ilave madde ile 73 gündem maddesi karara bağlandı. 4 saat sürerken yılın ilk meclis toplantısının hayırlı olmasını dileyen Başkan Ekrem, meclis üyelerine katılımları için teşekkür etti.

 

Halı tanıtımı

Toplantı sonunda üretimine başlanılan Yağcıbedir halısını meclis üyelerine tanıtan Başkan Ekrem Yüce, Sakarya’da ilk üretilen Yağcıbedir halısını da meclisin en yaşlı üyesi olan Necmettin Alper’e hediye etti. Yüce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ile MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar için de özel halı üretileceğini ifade etti.

 

Küresel ısınma

Gündem maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce belediyenin çalışmaları hakkında meclis üyelerine yaklaşık iki saat süren sunum gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce konuşmasında küresel ısınmaya da değindi. Suyu korumak adına ne gerekiyorsa yaptıklarını ifade eden Yüce, “Küresel ısınmanın artmasıyla Türkiye’de su sıkıntılarının arttığını ifade eden Başkan Yüce, “Artık hepimizin malumu küresel ısınma sebebiyle dünyada bazı iklim değişiklikleri yaşanıyor. Bu değişiklikler sonucunda mevcut ekosistemde bazı aksaklıklar ya da sıkıntılar baş gösteriyor. Bu sıkıntılardan biri de kuraklık sıkıntısı” dedi.

 

Sapanca Gölü

Yüce, “Afet ve kuraklık elbette insanoğlunun ne zaman yaşanacağını bilmediği şeyler. Biz de hamdolsun göreve geldiğimiz günden beri su kaynaklarımız üzerinde hassasiyetle durduk. Sakarya’nın ana su kaynağı biliyorsunuz Sapanca Gölü. Gölümüzü korumak, doğal mirasımızı gelecek nesillere aktarabilmek için Akçay Barajı çalışmalarına ağırlık verdik. İnşallah Akçay, Sapanca’nın alternatifi olacak ve gölümüzü koruyacağız. Yine ilerleyen yıllarda su sıkıntısı yaşanabilecek ilçelerimizde sondaj kuyularını açtık. Rahatlıkla söyleyebilirim ki kısa vadede şehrimizde herhangi bir su yetersizliği söz konusu değildir. Fakat inşallah tüm Sakarya olarak hep birlikte suyumuzu koruyalım, israftan kaçınalım” dedi.

 

Unkapanı meydanı

Sakarya’da çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini de söyleyen Yüce, “Unkapanı Meydan Düzenleme Projesinin temel atma törenini gerçekleştirdik. İnşallah şehrimizin merkezinde Sakarya’ya yakışan bir meydan kazandıracağız. Oradaki dolmuş esnafımıza çok güzel bir durak alanı sunacağız. Tozlu Cami ve cemaati için yeraltı şadırvanları yapıyoruz. Sadece meydanla kalmıyor meydana çıkan yollarda düzenlemeler yapıyoruz” dedi.

 

Enerji projeleri

Yüce, “Karaman GES’in çalışmalarına da başladık. İnşallah bundan böyle tükettiğimiz enerjiyi kendimiz üreteceğiz. Sadece Karaman GES ile Sakarya’da yıllık 4 bin hanenin elektrik ihtiyacını yenilenebilir ve temiz enerjiden karşılayacağız. Temiz enerjiye ilginin her geçen gün artacağına inanıyorum. İnşallah bundan yıllar sonra Sakarya’nın tamamında sadece güneşle değil rüzgâr ve su ile ürettiğimiz yenilenebilir enerjiyi kullanır, doğaya ve ekosisteme verilen zararı telafi ederiz” diye konuştu.

 

Devam eden çalışmalar

Sakarya SGK Köprülü Kavşak çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü ifade eden Yüce, “ Altyapı ihtiyaçları neredeyse tamamlandı, inşallah önümüzdeki günlerde giderek yükselen inşaatı görerek tüm Sakarya mutlu olacağız, gururlanacağız. 48 Derslikli İmam Hatip Lisesi çalışmalarımız çok hızlı ilerliyor. İnşaat artık şekillenmeye başladı. Ben oradan her geçtiğimde ya da her ziyaretimde orada Adapazarı İmam Hatip Okulu efsanesini, markasını görüyorum” dedi.

 

Gül ve Avokado üretilecek

Belediyenin üretimini sürdürdüğü ve üreteceği ürünler hakkında da bilgilendirmede bulunan Yüce, kenevirlerin işlenerek kenevir yağı üreteceklerini bunun için makine beklediklerini ifade etti. Yüce, Pamukova’da başlayan çilek üretiminin yanı sıra Geyve’de 100 dönümün üzerinde bir alanda Isparta gülü üretimine de başlayacaklarını dile getirdi. Sakarya’da olmayan ürünleri üretmeyi planladıklarından söz eden Başkan Yüce avokado da üretmek istediklerini söyledi.

 

Uzunçarşı kapanacak

Erenler’de bulunan eski hal binasının yerinde Oto Galericiler Sitesi kurulacağını da meclisten duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Konsept olarak çok güzel bir galericiler sitesi kuracağız. Galericileri oraya toplayacağız. Tek katlı olacak proje kapsamında yakında temel atacağız. Şehir içindeki galericileri oraya toplayacağız” dedi. Projeleri arasında Uzunçarşı’nın üzerinin kapatılmasının da yer aldığını ifade etti. Yüce bu çalışma için projenin hazır olduğunu belirterek Anıtlar Kurulu’ndan gelecek karara göre çarşının üstünü kapatacaklarını ifade etti.

 

İçme suyu kaynakları

Sakarya’nın kuraklık ile savaşında önemli adımlar attıklarını da ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’da ki su ihtiyacımızın önemli bir kısmı Sapanca Gölünden sağlanmaktadır. 3 farklı baraj da şehrimizin su ihtiyacına destek olacaktır. Bunlardan ilki Akçay Barajıdır. Sapanca Gölüne yüzde 60 oranından alternatif olabilecek içmesuyu kaynağı oluşturması amacıyla inşa edilmiştir. Sapanca Gölünden beslenen nüfusumuzun yaklaşık yüzde 60’ının içmesuyu ihtiyacı da karşılanacaktır” şeklinde konuştu.

 

Ballıkaya projesi

Yüce, “İkinci olarak Ballıkaya Barajı ile 8 ilçemize su sağlamış olacağız. DSİ tarafından Sakarya ve Kocaeli illeri için Mudurnu Çayı üzerinde yapımı devam eden Ballıkaya Barajının yüzde 58’i Sakarya’ya tahsis edilecektir. Barajın inşaatının yüzde 95’i tamamlanmıştır. Üçüncü Baraj ise Çamdağı’dır. Çalışmalarımız hala devam etmektedir. Projenin çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Karasu ve Kocaali ilçelerimizin su ihtiyaçlarını karşılamak için yapılacak olan bu baraj DSİ ise onay aşaması tamamlanarak protokol aşamasındadır” ifadelerini kullandı.

 

Kayıplar azaldı

Başkan Yüce, “Adapazarı ilçesinde uygulanmaya başlanan basınç yönetimi ile şebeke sistemindeki ihtiyaç dışı basınç düşülerek fiziki su kayıplarının önüne geçilmiştir. Uyguladığımız basınç yönetimi ile Adapazarı ilçesindeki yüzde 75 olan su kayıp oranı yüzde 45 seviyesine inmiştir. Verimi artırmak adına yaptığımız basınç yönetimini tüm ilimize uyguladık. 2020 yılı içerisinde 100 bin metre içmesuyu şebekemizi yeniledik. Aktif sızıntı kontrolü ile yüzeye çıkamayan arıza taramaları yaparak verimli olmasını sağlıyoruz. Böylece 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren günümüze kadar 3 bin 131 adet arızanın testi yapılarak yıllık 120 bin kişinin su kullanımına denk gelen 11 milyon metreküp su kaybı önlenmiş oldu” dedi.

 

Suyun başında fotoğraf

Suyun geleceği ile ilgili ciddi çalışmalar yaptıklarını da ifade eden Ekrem Yüce Hendek’te suyun Dikmen’den sağlandığını ve bakımlarının düzenli olarak yapıldığını ifade etti. Yüce, “Zaten Hendek Belediye Başkanımızın suyun başında fotoğrafları var herkes kaynağı tanıdı. O su kaynağımızı Sakarya’da bilmeyen kalmadı” dedi.

 

‘Cevabı siz vereceksiniz’

Yüce’nin bu sözleri sonrasında Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar da, “Su kaynaklarını tanıtmak için bizler de fotoğraf çektirelim mi başkanım? Maden deresine gidebiliriz” diyerek Yüce ve Babaoğlu’na takıldı. Bu sözler üzerine ise Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “ Hep beraber gidelim başkanım. Zaten sorumuzun da cevabı halen gelmedi. Problemin cevabı halen gelmedi siz vereceksiniz başkanım” diyerek Yüce’ye tepki gösterdi. Bu sözler üzerine ise Başkan Yüce, “O sorunun cevabı verildi. Ama hukuki işlemler devam ediyor. Ben her şeyin cevabını verdim” dedi. Kısa süren bu sözlü atışma sonrasında başkan Yüce konuşmasına devam etti.

 

Maden deresi

Doğal koruma alanlarından birisi olan Maden Deresi’nde eko turizm alanı oluşturacaklarını belirten Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’nın nitelikli doğal koruma alanı olarak tescillenen ve önemli turistik noktalarımızdan birisi olan 30 kilometre uzunluğundaki Maden Deresinin çevresini düzenleyeceğiz. Sakarya’nın Kocaali ilçesinde bulunan doğal güzelliğimizi inşallah ekoturizme kazandıracağız. Yürüyüş yolları, dinlenme alanları ile Kocaali ve Karasu bölgemize daha fazla turistin gelmesini sağlamak, daha çok günübirlik yapılan ziyaretlerin konaklamalı ziyarete dönüşünü sağlamayı hedefliyoruz. Yakın bir zamanda da çalışmalarımız başlayacaktır” dedi.

 

Gündem dışı

Başkan Yüce’nin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Şaban Koludra ve Saadet Partisi Meclis Üyesi Ahmet Şen kürsüye gelerek gündem dışı konuşma gerçekleştirdiler. Gündem dışı konuşmaların ardından ise gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Görüşülen gündem maddelerinden 27. maddeye kadar olan maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna, 13. maddenin ise İmar Bayındırlık ve Hukuk Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. 28. madde Plan ve Bütçe Komisyonundan geldiği şekilde kabulü oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Gündem Maddeleri

Sakarya Nehri üzerinde yapılması planlanan zepline projesini içeren 66. madde oy birliği ile kabul edildi. Denetim komisyonu seçimini ilgilendiren 71. madde oy birliği ile kabul edilirken, yapılan gizli oylama sonucu Denetim Komisyonuna Cemil Kocacık, Emre Yılmaz, Mustafa Yıldız, Mehmet Akkaş ve Mehmet İr seçildi. İlave gündem maddeleri olan 72. madde oy birliği ile kabul edilirken, 73. madde ise İmar ve Bayındırlık komisyonuna oy birliği ile havale edildi.

Bu haber toplam 679 defa okundu.