Günün Tarihi:16 Haziran 2021

Esnaf borçlarla uğraşıyor


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İl Başkanı Mehmet Sağlam, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiği toplantıda, pandemiden dolayı Sakarya esnafının içler acısı durumda olduğunu vurguladı.

İcralar durdurulmalı

Koronavirüs pandemisi dolayısıyla iş yerleri kapatılan esnafa gelen icraların pandemi süresince durdurulması gerektiğine dikkati çeken BTP İl Başkanı Sağlam, “Genelge ile pandemi tedbirleri kapsamında ve sokağa çıkma yasakları gereği iş yerlerini kapatan esnafımıza gelen tüm icralar yine en azından pandemi süreci bitene kadar durdurulmalı.  Kazancı olmayan esnafımızın bir de icra geldiğinde ayakta durma şansı kalmıyor. Bu icralar esnafımızın kara listeye düşmesine neden oluyor.”

Borçlarını ödeyemiyorlar

Mehmet Sağlam, “Pandemi sürecinde binlerce esnafımız icra memurlarıyla karşılaştı. Köprü, otoyol geçiş ücretleri, mal alınan şirkete olan borçlar, kira borçları, kredi borçları, şahıs borçları gibi tüm konularda gelebilen icra işlemleri esnafın bu dönemde tamamen batmasına neden oluyor. Esnaf zaten 2020 Mart ayından bu yana hep borcunu borçla kapattığı için zor günler geçiriyor. Özellikle genelge ile iş yeri kapatılan esnafın bu dönemde zaten bir kazancı yokken, çektiği kredileri ödeyemezken icraya verilen borcunu da ödeyecek gücü yok.”

Ekonomik kıskaç

Başkan Sağlam, “Her kesimin haklı olarak desteklediği kapanma genelgelerine mukabil olarak, başta okulların kapanmasıyla birlikte, büfeci, kantinci, servisçi, bakkal, emlakçı, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, berber, kuaför, zücaciye, konfeksiyon, mobilyacı, ikinci el eşyacı, pansiyoncu ve bir çok esnaf ve sanatkarın işleri oldukça azaldı. İş yokluğundan ayakta kalmakta zorlanan esnaf ve sanatkarlarımıza bu süreçte destek sağlanmasını ve borçlarının faizsiz bir şekilde ertelenmesi gerektiğini ifade eden Sağlam, adeta dünyayı esir alan kovid-19’un meydana getirdiği ekonomik kıskaçtan kurtulmanın tek ve nihai yolunun ise,  Bağımsız Türkiye Partisinin Parti programına aldığı milli ekonomi modeli ile mümkündür” dedi.  

16 Ocak 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 611 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU