Tarih yok olmasın!21 Ocak 2021, Perşembe

Farklı mimari

5 farklı kültürün yaşadığı ilçede adeta tarihin süzgecinden damıtılarak günümüze kadar ulaşan kültürel zenginliği gösteren yöresel mimarinin farklı örneklerini görmek mümkün.  Bölgeye 1877-1878 yıllarında yoğunlukla göçen Hemşinliler, diğer kültürel halklar gibi bölgeye, günümüzde yaşatmaya çalıştıkları gelenek görenekleri ile pozitif katkı sunuyorlar.
 

Açmabaşı Mahallesi

Ana dilleri, gündelik yaşamlarında, dini-resmi ve düğün gibi özel günlerinde, bölgenin ve yaşadıkları toplumun kültürel renklerinden olan Hemşinlilerin kültürlerini yansıtan yöresel mimarinin istisna örnekleri, yağan karla birlikte Açmabaşı Mahallesi’nde farklı bir görsellik sundu.


Korumaya alınsın
Kocaali Açmabaşı Mahallesi’nde yaklaşık 120 yıl önce Atalarının yapmış olduğu ev için kaygılarını dile getiren Cavit Turgut, “Bu yapılar bizim, yaşadığımız toplumun, dolayısıyla ülkemizin adeta kültürel kimliğidir.  Bu kimlikte geçmişin izleri, geleceğin gözleri vardır. Günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış, tamamen ağaçtan yapılmış bu yapıları geleceğe taşımak hepimizin görevi. Bu tür yapılar koruma altına alınsın” dedi.

 

Bu haber toplam 402 defa okundu.