Günün Tarihi:4 Mart 2021

Tarih yok olmasın!


Kocaali İlçesi’nde mimari özelikleri başta olmak üzere, tarihi yapı varlıklarıyla dikkat çeken Hemşin Evleri yok olma ile karşı karşıya kaldı.

Farklı mimari

5 farklı kültürün yaşadığı ilçede adeta tarihin süzgecinden damıtılarak günümüze kadar ulaşan kültürel zenginliği gösteren yöresel mimarinin farklı örneklerini görmek mümkün.  Bölgeye 1877-1878 yıllarında yoğunlukla göçen Hemşinliler, diğer kültürel halklar gibi bölgeye, günümüzde yaşatmaya çalıştıkları gelenek görenekleri ile pozitif katkı sunuyorlar.
 

Açmabaşı Mahallesi

Ana dilleri, gündelik yaşamlarında, dini-resmi ve düğün gibi özel günlerinde, bölgenin ve yaşadıkları toplumun kültürel renklerinden olan Hemşinlilerin kültürlerini yansıtan yöresel mimarinin istisna örnekleri, yağan karla birlikte Açmabaşı Mahallesi’nde farklı bir görsellik sundu.


Korumaya alınsın
Kocaali Açmabaşı Mahallesi’nde yaklaşık 120 yıl önce Atalarının yapmış olduğu ev için kaygılarını dile getiren Cavit Turgut, “Bu yapılar bizim, yaşadığımız toplumun, dolayısıyla ülkemizin adeta kültürel kimliğidir.  Bu kimlikte geçmişin izleri, geleceğin gözleri vardır. Günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış, tamamen ağaçtan yapılmış bu yapıları geleceğe taşımak hepimizin görevi. Bu tür yapılar koruma altına alınsın” dedi.

 

21 Ocak 2021 , Perşembe Bu haber toplam 394 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU