ÜNİVERSİTE Mİ,YOKSA...? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

ÜNİVERSİTE Mİ,YOKSA...?18 Aralık 2020, Cuma

İzlemeye tahammül edemediğim, ismini zikretmeyeceğim bir kanalda, SAKARYA Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun konuşmasını dehşet içinde izlemek zorunda kaldım maalesef...

Haberi gazete de okuduğumda ve video haberi izlediğimde inanmak istemedim. Her türlü fikre saygım vardır ve her zaman sonsuzdur. Fakat bu tarz bir düşünceyi fikir olarak kabul edemiyorum.

  Birincisi toplum şu soruyu sorar kendisine; E hocam, o zaman niye orada çalışıyorsun?

  Eğitim alanlarını aydınlatmak siz hocalara düşerken, niye karartıyorsunuz?

  Eğitime uzak olan toplumlarda cahiliyenin oluşturduğu hal belli. Ne kadın hakkı var ne de canlı. Bilimsiz ve üretimsiz, petrolünde yoksa yokluk içinde yok olmaya muktedir bir ülke olunur ancak.

O, "üniversiteler fuhuş evlerisir" diyerek binlerce hatta milyonlarca, günahını ve ahını aldığınız insanlar, bu ülkenin geleceği olan gençler. Öğretmenler, avukatlar, doktorlar, mühendisler, sanatçılar hepsi vatanımızın mihenk taşları. Eğitilmiş, bağımsız bilinçle düşünebilen insanlar; Köle bir toplum olmanın önündeki en büyük engel ve ülkesini de bağımsız kılabilecek olanlardır...
  Bizler daha kaliteli eğitim savaşı verirken, eğitim yuvasının bu cümlelerle karalanması hiç ama hiç hoş değil.

  Ayrıca üniversiteler sadece bulunduğu şehire katkı sağlayan yapılar değildirler. Eğittikleri öğrencilerle tüm ülkeye, tüm insanlığa katkı sağlarlar. Hele ki şu pandemi sürecinde, bilimin kıymeti daha çok ortaya çıkmış ve önem kazanmışken, tarımdan tutun, her türlü üretim alanın da, eğitimin kıymeti anlaşılmışken, ısrarla geriye atılmak istenen bu adımı anlamamız mümkün değil!!!