TIMSS 2019 Ön Raporu (Fen Bilgisi) yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

TIMSS 2019 Ön Raporu (Fen Bilgisi)22 Aralık 2020, Salı

TIMSS, Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından dört yıllık periyotlarda gerçekleştirilen bir başarı izleme araştırmasıdır. İlk uygulaması 1995 yılında gerçekleştirilen TIMSS, yaklaşık 25 yıllık geçmişi olan ve uluslararası ölçekte gerçekleştirilen bir çalışmadır. TIMSS, dördüncü ve sekizinci sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen alanında başarılarını değerlendirmektedir. TIMSS 2019 uygulamasına dördüncü sınıf düzeyinde 58 ülke, sekizinci sınıf düzeyinde ise 39 ülkenin katıldığını görüyoruz.

***

Türkiye, TIMSS araştırmasına uzun süredir katılan ülkeler arasındadır. Araştırmaya sekizinci sınıf düzeyinde 1999; dördüncü sınıf düzeyinde ise 2011 yılından beri katılmaktadır. Türkiye TIMSS değerlendirmesinde katıldığından beri sürekli puanını arttırmasına rağmen referans olarak kabul edilen ölçek orta noktasının (500puan) altında ya da ölçek orta noktası düzeyinde performans gösterebilmiştir. Yani ortalama veya altında kalmıştır. Geçen hafta TIMSS 2019’un Türkiye açısından matematik sonuçlarını değerlendirmeye çalışmıştım. Bu hafta da yine 4. Sınıf ve 8.Sınıf seviyesinde fen bilgisi sonuçlarını aktarmaya çalışacağım.

***

TIMSS dördüncü sınıf düzeyi fen değerlendirmesinde 595 puan ortalaması ile Singapur olduğunu görüyoruz. Güney Kore, Rusya ve Japonya, Singapur’u takip eden ülkeler. Türkiye, fen başarısında 526 ortalama puan ile 58 ülke arasında 19. Sırada bulunmaktadır. Bu ortalama ile Türkiye anlamlı ölçüde başarısını yükselten 32 ülke arasında yer almıştır. Türkiye öğrencilerinin % 12’si ileri fen yeterliliğine sahip sıralamada dokuzuncu olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan öğrencilerin % 8’i alt fen yeterlilik seviyesine ulaşamamıştır. Ortalama puan artışı bakımından 2019 sonuçlarında 2015’e göre 43 puanlık bir artışın olduğunu görüyoruz.

***

Sekizinci sınıf seviyesinde 608 puan ortalaması ile yine Singapur’un ilk sırada olduğunu; Tayvan, Japonya ve Güney Kore’nin sıralamayı takip etmektedir. Türkiye, sekizinci sınıf fen düzeyinde 515 ortalama puan ile 39 ülke arasında 15. sırada yer almaktadır. Türkiye’de ölçüme katılan sekizinci sınıf öğrencilerinin % 13’ü ileri fen seviyesine sahip iken % 12’sinin alt fen yeterlilik düzeyine ulaşamamıştır.

***

Türkiye TIMSS araştırmasına ilk kez katıldığı 1999 yılında ortalama puanı 433 iken 20 yıl sonunda bu ortalamasını 82 puan arttırarak 515’e yükseltmiştir. Başka bir yönüyle de 2011’de ileri fen yeterliliğinde Türkiye’den % 11 öğrenci bulunurken bu oran 2019’da % 13’e yükseldiğini görüyoruz.

***

TIMSS 2019 sonuçları ile on beş yaş seviyesine uygulanan PISA 2018 sonuçlarının benzerlik gösterdiğini görüyoruz. PISA 2018 sonuçlarında her kategorideki ilk beş ülkenin TIMSS 2019’da da aynı ülkeler olduğunu görüyoruz. Bu benzerliğin bize uygulanan ölçümlerinin güvenilirliğini göstermektedir. Türkiye açısından her iki ölçümü karşılaştırdığımızda PISA 2018 ve TIMSS 2019 ölçeğinde Türkiye’nin başarısının yükselme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Bu sonuçlar ülkemiz eğitim-öğretimi adına sevindirici, memnuniyet verici bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu sonuçları ölçü alarak da Türkiye’de eğitimin sorunlarının çözüldüğü, çok başarılı bir seviyede olduğumuzu söyleyemeyiz. Rehavete kapılmadan daha yapılacak çok şeyin olduğu gerçeğini unutmamamız gerekiyor.