SORUN; MUHALEFET Mİ?, SEÇİM SİSTEMİ Mİ? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

SORUN; MUHALEFET Mİ?, SEÇİM SİSTEMİ Mİ?24 Aralık 2020, Perşembe

SORUN; MUHALEFET Mİ?,
SEÇİM SİSTEMİ Mİ?

Gün olmaya ki yeni bir parti kurulmasın...
Gelecek Partisi ardından Deva Partisi kuruldu ve iktidarı eleştiren üstü kapalı söylemlere koyuldular. Fakat milletin aklına şu soru da geliyor; "18 yıl boyunca iktidardınız, o zaman neden bugün yanlış bulduklarınıza ses çıkarmadınız? Ve madem konuşuyorsunuz, üstü kapalı konuşmalar değil daha açık, daha net konuşun bizde anlayalım ve inanalım."
Güven, öyle kolay kazanılmıyor. Şuan toplumumuzun, önemli sorununun "güven duygusu" olduğunu düşünürsek, milleti temsil etmeyi düşünen "millete hizmetkâr" adayların bunu göz önünde bulundurması gerek...
Gelelim Sarıgül'ün kurduğu Türkiye Değişim Partisi'ne... Öyle kalplerden logolarla vs olmuyor bu iş.

Sivil halkın düşüncesini geçtim, son dönem de kurulan parti isimleri, ülkenin hali hakkındaki genel fikri ve de benim bu "güven" teorimin doğruluğunu ortaya koyuyor gibi. Parti isimlerine bakılırsa; İyi Parti, Gelecek Partisi, Deva Partisi, Türkiye Değişim Partisi... Demek ki herkes, bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyor. En azından bir konuda hem fikir olmanız ne güzel...

Millet olarak bizim sorunumuz da bu; güven! Ve bu güveni hak edecek, millete "evet alternatif var" dedirtecek insanların temsil ettiği partiler.

Ana Muhalefet Partisi CHP'ye gelecek olursak... Demokrasiye güzel bir katkı yaparak, İyi Partinin seçimlere katılabilmesi için destek veren CHP, bu iyiliğinin karşılığında, İyi Partinin halka dokunan muhalefet davranışından nasibini alarak konuya daha çok katılır oldu, kanımca... Ancak CHP kendi içinde dahi muhalefete tahammül edemezken, onca seçim kaybetmesine rağmen, hâlâ genel başkanlık koltuğunda oturabilen sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun, gerçekten iktidar olma niyeti var mıdır? Zira parti içinde, genel başkanlık için daha uygun olan; aktif çalışan ve daha çok halkın parçası olabilen, sorunlara, haksızlıklara kafa patlatan insanların var olduğu aşikâr...

Muhalefet Partileri, seçim kapıya dayanmadan kendilerini sorgulamazlarsa iktidar hayalleri uzak kalacaktır...

ÇÖZÜM; MİLLİ BAKİYE SİSTEMİ Mİ?

Muhalefet sorunu sadece partilerden kaynaklı değil bence. Seçim sistemi de bunun bir parçası. Yani; partilerin içindeki herkese şans tanıyan ve aynı zamanda oy veren her kesimin hakkını, verdiğimiz hiç bir oyun boşa gitmemesini sağlayan, tüm partilerden insanları barındıran çoklu bir meclis ve seçim sistemi ihtiyacıdır...

Bu anlamda 1965'te kullanılan MİLLİ BAKİYE SİSTEMİ gibi bir seçim düşünülmesi, bugünün sorunlarının çözülmesinde, çoğulcu, çok sesli ve daha demokratik bir meclis oluşumunu sağlayabilir. Dolayısı ile muhalefet sorunu da ortadan kalkmış olur.

NEDİR MİLLİ BAKİYE SİSTEMİ?

"Millî bakiye veya ulusal artık nispi temsil ile beraber kullanılan ve oyların mecliste en adil şekilde temsilini sağlayan seçim sistemi.

Millî bakiye sisteminde seçim bölgelerindeki milletvekili sayıları nispi temsil sistemine göre bulunur. Partilerin seçim çevrelerinde aldığı bütün artık oylar toplanır. Açıkta kalan milletvekili sayısına bölünerek milli seçim kotası bulunur. Her partinin elindeki toplam artık oy milli seçim kotasına bölünerek, bununla orantılı bir şekilde milletvekilleri dağıtılır.

Hiçbir partinin aldığı, hiçbir oy'un araya gitmediği sistem' olarak adlandırılan bu sistem ülkemizde yalnızca 1965 milletvekili genel seçimlerinde ve 1966 senato seçimlerinde uygulanmış; sonrasındaysa yürürlükten kaldırılmıştır."

Bence; "Gelmiş geçmiş en demokratik sistem" olarak anılan Milli Bakiye Sistemi, sorunun çözümüdür.