Günün Tarihi:13 Nisan 2021

‘Öğretmenler kendilerini geliştiriyor’


Erenler Şen Piliç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, okulun eğitim kalitesinin ve öğretmen yeterliliklerinin geliştirilmesi amacıyla 2020 yılında hazırladığı ve başvurusunu yaptığı “Mesleki Eğitimde Öğretmen Yeterlilikleri ve 21. Yüzyıl Becerileri” projesi Türkiye Ulusal Ajans tarafından kabul edildi.

İmzalar atılmıştı

Avrupa Birliği’nin Erasmus programı ile hibe desteği verdiği projede Türkiye Ulusal Ajansı ve Şen Piliç MTAL arasında sözleşmeler imzalandı. Aralık ayının son haftasında gerçekleştirilen proje tanıtım toplantılarından sonra kurum, hedeflenen yeterliliklere ulaşılması için gerekli tüm hazırlık sürecine başladı. Projenin çıkış noktasını anlatan okul yönetim, “21. yüzyılda okulları ve eğitim kurumlarını dinamik küresel pazarda rekabet edebilir öğrenciler yetiştirmeye hazırlama gerekliliğidir. 21. yüzyılın küresel sınıflarında öğretmenlerin pedagojik becerilerinin inovatif stratejilerle dönüştürülmesi amaçlanmalıdır. Öğretmenlerin ve öğrencilerin dijital teknolojiler ve dijital öğrenme ortamlarını kullanması ve buna uygun müfredat geliştirilmesi gerekmektedir.”

Beceri kazandırma

Açıklamada, “Öğrenme becerileri (eleştirel düşünme, yaratıcılık, iş birliği ve iletişim), okuma yazma becerileri (bilgi, medya ve teknoloji) ve yaşam becerileri (esneklik, girişkenlik, liderlik ve sosyal beceriler), kültürler-arası beceriler gibi 21nci yüzyıl becerilerini öğrenmek ve öğretmek öncelikle eğitim kademesinde aktif rol oynayan öğretmenler tarafından benimsenmeli ve yeni nesillere aktarılmalıdır. Değişen ihtiyaçlarla birlikte sanayi kurumları öğrencilerimizden yalnızca işi öğrenmelerini değil, buna ek olarak yeni becerileri kazanmış, iletişimi ve girişimciliği güçlü olan adaylar olmalarını beklemektedir. Proje faaliyetlerinde elde edilen kazanımların öğrencilere aktarılarak mesleki alanların ve öğrenci başarısın artırılması, öğrencilere 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması hedeflenmektedir.”

İngilizce eğitim

Açıklamada son olarak, “Okulun her alanından birer öğretmen olmak üzere toplamda 6 eğitimcinin katılacağı 6 günlük kurs programı 3-8 Mayıs tarihlerinde Hollanda Alkmaar’daki kurs merkezinde gerçekleştirilecek. 6 günlük kurs süresince katılımcı öğretmenler öğretim teknikleri ve öğrenme stratejileri, bilimsel ve teknolojik faaliyetler, kurumsal kaynakların ve kapasitenin geliştirilmesi, eğitim öğretime erişim ve yönlendirme, öğrenciyi sorularla yönlendirme ve gelişim izleme, 21. yüzyıl becerileri ve eğitim konularının uygulama örnekleri alanlarında eğitime tabi olacaklar. Eğitimin dili İngilizce olacaktır” ifadelerine yer verildi.

28 Ocak 2021 , Perşembe Bu haber toplam 181 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU