Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Milletin hayrına adım atacağız’


Adapazarı Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda kırsal mahalle çalışmaları hakkında konuşan Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Milletin hayrına ne olacaksa o adımları atacağız hep birlikte” dedi.

Meclis toplandı

Adapazarı Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu başkanlığında, salgın önlemleri eşliğinde, Adapazarı Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Meclis gündem maddelerinin görüşülmesine başlanılmadan önce belediye çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Mutlu Işıksu, İYİ Partili Meclis Üyesi Ahmet Özbudak’ın yoğun bakım sürecinde olduğu bilgisini paylaştı. Süreci yakından takip ettiklerini belirten Başkan Işıksu, “Ahmet Bey’in tez zamanda şifasını bularak aramıza katılmasını Allah’tan temenni ediyoruz” dedi.

 

Muhtarlarla görüşecek

Konuşmasının devamında kırsal mahalle konusu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Mutlu Işıksu, “16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlamış olan kırsal mahalle çalışmalarıyla ilgili Muhtarlar Federasyonu Başkanımız nezdinde tüm muhtarlarımızla, belediyemizin ilgili birimleri ile çalışıyoruz, eminim ki Büyükşehir Belediyemizin ilgili müdürlükleri de çalışma yapıyorlardır. Önümüzdeki günlerde adım atmak istiyoruz. Ama milletin hayrına ne olacaksa o adımları atacağız hep birlikte. Önümüzdeki süreçte de muhtarlarımızla toplantılarımız olacaktır” dedi.

 

Toplu sözleşme

Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili de konuşan Başkan Işıksu, “Adapazarı Belediyesi Personel A.Ş (ADABEL) bünyesinde çalışan mesai arkadaşlarımızın ücretleri hakkındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası (YERELSEN) ile Belediye-İş Sendikası arasında sürmektedir. Mesai arkadaşlarımızın haklarının gözetilerek en doğru kararın verilmesi hassasiyeti ile devam eden görüşme süreci inanıyoruz ki en hakkaniyetli şekilde tamamlanacaktır” diye konuştu.

 

İhale yapılacak

Projeler hakkında da bilgiler veren Başkan Mutlu Işıksu, Tarihi İslam Ticaret Bankası Binasının aslına uygun restore edilmesi için 25 Şubat Perşembe günü ihaleye çıkılacağını vurguladı. ADA Pazar Güneşler Yerleşkesinin yer teslimin yapıldığını ve çalışmaların başladığını belirten Başkan Işıksu, “Güneşler ve çevre bölgelere önemli bir kazanım olduğunu düşündüğümüz, pazar yeri, taziye evi, düğün salonu, etkinlik (kına, nişan) salonu ve çocuk oyun alanını içeren çok amaçlı çalışmamızda yer teslimi yapıldı ve çalışma başladı. Ayrıca 4 mahallemize Cemiyet Alanları kazandıracağız.” dedi.

 

GES Santrali

Güneş Enerji Santralini kendi imkanları ile kuracaklarını açıklayan Başkan Mutlu Işıksu, Mahallemi Güzelleştiriyorum Projesinin, 2020 etabında birçok mahalle ve sokakta önemli çalışmalar yaptıklarını, 2021 etaplarının da planlandığını söyledi. Altyapı kurumlarının çalışmalarının tamamlanmasının ardından Mahallemi Güzelleştiriyorum Projesinin yeni etaplarına start vereceklerini ve 2020 yılının 3 katı oranında çalışma yapacaklarını vurgulayan Işıksu, “Asfalt çalışmalarımız, mahallelerimize çocuk oyun alanları ve spor sahaları çalışmalarımız da hız kesmeden sürecek. Adapazarı’mızın değerlerine saygıyla projelerimizi dbir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

Esnafın yanında

Başkan Işıksu’nun ardından gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Salgın, ana gündemimiz olarak tazeliğini koruyor. Ülkemiz salgına karşı örnek teşkil edecek bir mücadele içerisinde. Aynı şekilde Belediyelerimiz de güzel çalışmalar yapıyor. SATSO Meclis Üyesi Alican SAK, benim de bulunduğum bir toplantıda Adapazarı Belediye Başkanımız Mutlu Işıksu’ya esnafımıza olan ilgisinden dolayı teşekkürlerini iletti. Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda, tüm meclis üyelerimizle esnafımızın yanında olmaya çalışıyor, onlarla istişare ederek, bu zor günleri en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz. Ben de Başkanımıza sizin nezdinizde teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

 

Kırsal mahalle

İYİ Partili Meclis Üyesi Türker Ergül yaptığı konuşmada, “Kırsal kesimlerle ilgili hassasiyetimi çok defa dile getirdim. Kırsaldaki mahallelerimizle şehir merkezimizdeki mahalleleri aynı tutmak çok yanlıştı. Yaşam alanları ile çalışma alanları köylerde iç içedir. Buraların imara açılması göçe sebep olacaktı. Kırsal Mahalle düzenlemeleri ile ilgili kanunu çıkaran Merkezi Hükümetimize teşekkür ediyorum, bu konunun meclisimizde de konuşulması ayrıca memnun ediyor. Bu önemli kararı tüm siyasi partilerimizin desteklemesi gerekiyor.” dedi.

 

Büyük katkı

CHP’li Haluk Akbay ise, “Son günlerde yerel basınımızda kısa bir süre önce korana virüs nedeni ile hayatını kaybeden 2 dönem Adapazarı belediye başkanlığı ve bir dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapmış rahmetli Aziz Duran’ın isminin  “donatım parka” verilmesi talebi gündemde konuşuluyor. Aziz Duran büyük Marmara depremini yaşamış o zor günlerde de herkesin şehri terk ettiği dönemde bu kenti başta alt yapısı olmak üzere yeniden gayretli çalışmalarla imar etmeye çalışmış tekrar yaşamın başlanmasını sağlayacak adımları atmıştır” diye konuştu.

 

Üst geçide verilmeli

Akbay, “Bu çalışmalarından biride o gün önemini hissetmediğimiz adnan menderes caddesi üzerindeki dört yol üzerine kendi gayreti ile alt-üst geçiti yapmıştır. Bugün yoğun trafik ‘e rağmen güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Komşumuz İzmit ise daha yeni böyle bir geçide kavuşmuştur.  Toplumu toplum yapan, insanı insan yapan bir değer olan vefamızı yerine getirmek amacıyla rahmetli eski başkanımız aziz duranın isminin Adnan Menderes Caddesinde bulunan alt-üst geçide Adapazarı Belediyesi Meclisi olarak karar alınarak büyük şehir meclisine isminin verilmesini sunulmasını sizlere öneri olarak sunuyorum” dedi.

 

Abdullah Çelik önerisi

Haluk Akbay, “Yine Sakarya’mızda doğan bu kentimiz de 91 sene yaşayan, o bir Sakaryalı, o bir öğretmen, o bir eğitimci, gazeteci yazar bulduğu hayırseverler sayesinde okullarımıza çok sayıda çeşme yaptıran hayırsever, duayen bir basın mensubunun, “Abdullah Çelik” hocamızın, Adapazarı Belediye Meclisi olarak uygun görülecek bir yere adının verilmesini de takdirlerinize arz ediyorum. Karar yine meclisimizdi” dedi.

 

Değerli isimler

Akbay’ın bu sözleri sonrasında konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Necdet Tömekçe, “Aziz Duran isminin meclisimizde konuşulması, CHP Meclis üyemizin de Aziz Bey’le ilgili güzel ifadelerde bulunması, hem partimizi, hem grubumuzu memnun etti. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Yeri konusunda takdir değerlendirilecektir.  Abdullah Çelik değerli bir isim, şehrimiz için düşünceleri ve fikirleriyle katkı sunan bir abimizdi. Bu teklif için de teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Başkan Mutlu Işıksu da bu iki ismin çok değerli kişiler olduğunu belirterek çalışma yapılacağını ifade etti.

 

İsmi verildi

Konuşmaların ardından meclis gündemine geçildi. 6 maddelik gündemin ilk 2 maddesi İmar Tetkik Komisyonuna oy birliğiyle havale edilirken, kalan maddeler oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 5. maddesinin kabulü ile 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde bulunan 2023 nolu sokak ismi, bisiklet sporunda milli sporcu ve çok sayıda öğrenci yetiştirmiş Merhum Kamil Yaşar Eşer sokak olarak değiştirildi. Merhum Eşer’in yakınlarına iyi dileklerini sunan Başkan Işıksu, Namık ve Aynur Eşer’e çiçek takdim etti.

 

Okul için tahsis

Gündemin 6. maddesinin kabulü ile yıkılan Şehit Abdullah Ömür İlkokulu arsasındaki 177,57 metrekare hisse, söz konusu parselde yapılacak okul işlemlerinin sürdürülebilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis işlemlerinin yapılması için Başkan Mutlu Işıksu ve Encümene yetki verilmiş oldu.

 

Siyasi partiler katıldı

Meclis toplantısına, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, MHP Adapazarı Başkan Yardımcısı Dursun Ali Çinili,  AK Parti Adapazarı Gençlik Kolları Başkanı Efe Kuşdili ve CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Nihat Çapoğlu da katıldı. 

2 Şubat 2021 , Salı Bu haber toplam 249 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU