2020’de yaşadıklarımız; 2021’den beklentilerimiz yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

2020’de yaşadıklarımız; 2021’den beklentilerimiz5 Ocak 2021, Salı

2020’de yaşadıklarımız; 2021’den beklentilerimiz.

 

2020’in başında kanser hastalığı ile tanıştık. “Çağımızın vebası” denilen kanseri insan başına gelmeyince bilmiyor, anlamıyor. Teşhis, ameliyat, kemoterapi, kontrol sürecinde tedavinin yanında moral değerleri, çevrenizi desteği çok önemli. Kanser tedavisi sürecinde Sakarya’da araştırma hastanemizin hekim, sağlık personeli, teknik cihaz altyapısı gerçekten çok iyi diyebilirim. Alanlarında uzman bilim insanlarının, yardımcı ekipleriyle işlerini aşkla yaptığını gördüm. SEAH’a Korucuk yerleşkesinin eksi birinci katı kanser tedavisine ayrılmış. 2020 başına kadar bilmiyordum. Hastanenin en yoğun birimi diyebilirim. Yoğunluğu görünce kanser hastalığının ne kadar yaygın olduğunu anlayabiliyorsunuz. Tedaviye gelen hastalarını bir kısmı ile hasta yakınlarının kapıların önünde fosur fosur sigara içmeleri kanser hastalığı ile mücadelede ne kadar bilinçsiz olduğunu gösteriyor. 2021 yılına bu sorunu çözmüş olarak girmek ailemiz adına mutluluk verici.

***

Dünya tarihinde 2020 yılında ne oldu? Diye sorulduğunda kuşkusuz korona, Covid-19 denilecektir. Çin’de ortaya çıkıp kısa zamanda tüm dünyayı etkisine alan virüs geride kalan sürede 58 milyon insanı hasta etti; 1 milyon 800 bin insanın ölümüne neden oldu. 2021’e girerken aşı çalışmalarında epey ol alınmış olmasına rağmen 2021’de de kornayla beraber yaşamaya devam edeceğiz gibi görülüyor. Virüse karşı en etkili aşıyı da Almanya’da yaşayan Türk eş bilim insanlarının bulması da bizler için ayrıca gurur kaynağı olduğunu belirtmek istiyorum. Muhtemelen 2023 yılında Nobel Bilim Ödülü alan üçüncü, dördüncü yurttaşımız olacak.

***

Korona virüsü sağlığımıza olumsuz etki yarattığı gibi dünya ekonomisini de etkiledi. Tüm dünyada yaşanan ekonomik zorluklar ülkemizde de görülmeye başladı. Sokağa çıkmaların artmasıyla beraber her sektörde üretim yavaşladı. Özellikle temel gıda olmak üzere fiyatlar belirgin derecede arttı, artmaya da devam ediyor. Bu durum zaten zor durumda olan dar gelirli yurttaşlarımızın geçim şartlarını daha da zorlaştırmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bağlantılı olarak işsizlik yükselmeye başladı. Özellikle üniversite mezunu gençlerimiz arasında işsizlik, umutsuzluk daha fazla olduğunu görebiliyoruz. 2021’in en büyük sorunlarından birisinin işsizlik olacağını söyleyebiliriz.

***

Salgınla beraber okullar kapatıldı, uzaktan eğitime geçildi. Özellikle küçük yaş döneminde olmak üzere hiçbir öğretim yöntemi yüz-yüze eğitimin yerini tutmaz. 2020 yılı kısmen eğitim adına kayıp yıl diyebiliriz. Uzaktan desteklenmeye çalışılsa da üst yaş grubundaki öğrencilerin ilgisizliği, yaklaşık 3 milyon öğrencinin erişim imkanının olmaması eğitim alanında sorunların 2021’de devam edeceğini gösteriyor.

***

Önceki yıllardan süre gelen büyük, ilkel sorunlardan biri de kadın cinayetleri. Yılın son iki gününde birisi yakılmak üzere üç kadınımız olmak üzere 350 kadınımız vahşice katledildi. “Efendim idamı geri getirirsek sorun çözülür” anlayışıyla da bu sorunu çözmeyeceğimizi biliyoruz. Bir yılda da çözülebilecek bir sorun değil. Sosyal, ekonomik, psikolojik, eğitim, hukuk, iletişim vb. birçok etkenin bir arada olduğu kadın katliamlarını önlemek için 2021 yılı başlangıç olmasını diliyorum.

***

2020 yılında İzmir ile depremle tekrar yüz-yüze geldik. Çürük binalar, yetersiz altyapıyla ortan ve altında bir depremle birçok canımızı kaybediyoruz. Yine 2021 başlangıç olmak üzere depreme karşı mücadele çalışmalar biran önce başlatılmalı.

***

2020’ye dair notlarım arasında orman, plaj, park, bahçe… Nereye gitseniz çöp yığınlarıyla karşılaşıyoruz. Artarak devam ediyor. Beraberinde iklim değişikliğinden olacak kuraklık 2021 yılında bizi bekleyen tehlikelerden birisi…

***

2020 ile ilgili çirkin hatıralardan birisi de çocuk tacizi. İlimizde sözde tarikat, sözde şeyh kılıklı ahlaksız insan müsveddesiniz on üç yaşında çocuğu taciz etmesi duyarlı insanları derinden yaraladı. 2021 yılında böyle bir çirkinliğin yaşanmamasını diliyorum. Bu noktada devlet kurumlarını başta adli tedbirler yanında doğru dini eğitim veren kurumlarının önemi, ailelerin eğitilmesinin ne kadar önemli olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

***

2021 yılının başta sağlık olmak üzere ülkemizde, tüm dünyada barışın, huzurun egemen olmasını diliyorum.