Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Akyazı’da taşınmazlar satışa çıkıyor


Akyazı Belediye Meclisi Şubat Ayı Meclis toplantısı gündeme gelen taşınmazların satışı maddesi MHP’nin ret oyna rağmen kabul edildi.

Kamp yeri projesi

Belediye Başkanı Bilal Soykan Başkanlığında yapılan toplantıda gündeme geçilmeden önce gündem dışı söz alan MHP’li üye Ergün Öztürk, “İlçemize hem ekonomik katkı sağlayacak ve ilçemizi turistik olarak tanıtacak olan yayla çadır kampları ile ilgili belediye başkan yardımcımız Ünal Gündüz’ün daha önce hazırladığı ve meclisimize gelen Acella yaylasında 16.353 metrekarelik alana kamp yeri projesi var. Bu bizi hem heyecanlandırmış, hem de önerimizin dikkate alındığını görmek bizleri sevindirmiştir. Bununla ilgili olarak emeği geçenlere tekrar teşekkürlerimizi bir borç biliriz.  Ayrıca bu tür projelerin diğer yaylalarımıza da yayılması ve daha fazla vatandaşımızın ve misafirlerimizin istifade etmesi MHP olarak en büyük dileğimizdir” dedi.  

 

Büyükşehir yasası

Öztürk, “Bildiğiniz üzere 12 Kasım 2012’ de çıkan büyükşehir yasası ile  30 ildeki 16 bin 220 köy mahalleye dönüştürüldü. Mahalleye dönüşen köylerin ve beldelerin ortak kullanım malları , meraları ve taşınmazları bağlı oldukları belediyelere geçti. Köyler mahalleye dönüşünce büyükşehir yasası ve kuralları uygulandığı için köylülerin ihtiyaç duydukları ahır ve benzeri yapıları yapmaları zorlaştı. Hayvancılık yapanlar koku yapıyor diye şikayet edilerek bulundukları yerlerden uzaklaştırılmaya zorlandı. Tarımsal üretim, özellikle hayvancılık yapanlar için her geçen gün daha zor bir hale geldi. Durum böyle iken yaşanan sıkıntılar ile ilgili olarak 3.Tarım ve Orman Şurası raporlarına da yansıdı.    Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan, 21 kasım 2019 tarihinde açıkladığı şura sonuç bildirgesinde “Büyük Şehir Belediyelerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yeniden yapılandırılması , kırsal mahallelerde köy tüzel kişiliği  yapısının korunması” maddesi yer aldı.”

 

Köyler yeniden

“Bu doğrultuda,1 yıl sonra 16 Ekim 2020 tarihli Resmi gazetede yayınlanan ‘Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair 7254 sayılı sayılı Kanun’ ile mahalleye dönüşen köy ve beldelerle ilgili önemli bir düzenleme yapıldı.  7254 sayılı kanunun 10. Maddesi doğrultusunda, başvuru yapmak şartı ile köy statüsü yeniden değiştiriliyor. Söz konusu torba kanun ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa eklenen madde ile getirilenleri yenilikler olacaktır” dedi.

 

Başvuru var mı?

Öztürk, “Durumun daha çok yerel imkanlardan tam anlamıyla yararlanamayan, ilçe merkezine uzak olan mahallelerimizi kapsadığını düşünmekteyiz. Bu konu ile ilgili belediyemize başvuran mahalle muhtarlığımız var mı? Bu konu ile ilgili mahalle muhtarlarımızın konu ile ilgili bilgilendirilmeleri için muhtarlarımızla bir toplantı yapılarak, kanunun onlara verdiği imkanlardan bir an önce yararlanmalarının sağlanmasını talep ediyoruz. Vakıf mahallesinde otoban üstüne yapılan köprü çıkışı çok dik olduğu ve tehlike oluşturduğu, kar yağınca daha iyi görüldüğünü hatırlatmak isterim” dedi.

 

Yayla projeleri

Ergün Öztürkün konuşmada belirten Belediye Başkanı Bilal Soykan, Acelle yayla projesinin devam ettiği, aynı projelerin diğer yaylalarda uygulanacağını, Vakıf mahallesindeki dik olan köprü hakkında girişimlerde bulunduklarını, devlet projesi olan bu köprüye yüzde 7.5 meyille çıkıldığını ve dik olduğunu belirterek bu meyilin yüzde 4.5’a indirilmesi çalışmalarının yapılacağını söyledi.

 

Taşınmazların satışı

Toplantıda daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.Gündemin 1 maddesinde yer alan Kuzuluk İhlas Kaplıca evlerinin 2021 yılına ait emlak ve çevre temizlik vergilerinin İhlas A.Ş. tarafından ödenmesi için başkana yetki verilmesi kabul edildi. İkinci maddede Yağcılar Mahallesi sınırları içindeki 28.587 hektarlık alanda 68 adet taşınmaz ile ilgili kamu yararı isteği de oy birliği ile kabul edildi.

 

MHP’den ret

Üçüncü maddede belediyenin ilçenin çeşitli yerlerindeki 16 adet taşınmazın satışı ile ilgili madde MHP’li üyelerin  diğer satışlarda olduğu gibi bu satışa da ret oyu vermesine rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Dördüncü madde de AKBELDE A.Ş.nin yapılandırılmış borçlarını ödeme konusunda sıkıntı içinde olması nedeniyle şirket sermayesinin 2 milyon TL artırılması talebi MHP li üyelerin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Gündemin beşinci maddesinde kapalı pazar yerinin işletmeciliğinin Bakkallar, Bayiler ve Sebzeciler ile Akyazı Manifatura, Kavaf, Ayakkabı Konfeksiyon ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanlığına devredilmesi için belediye başkanına protokol imzalama yetkisi verilmesi isteği oy birliği ile kabul edildi. (Salim ÖZYILMAZ)

 

4 Şubat 2021 , Perşembe Bu haber toplam 830 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU